معاونت آموزش ، پژوهش و فناوری

دوشنبه 18 اسفند 1399

برنامه‌های هلال‌احمر در حوزه تاب‌آوری صرفا آموزش همگانی نیست

رئیس جمعیت هلال‌احمر گفت: برنامه‌های این جمعیت در حوزه تاب‌آوری از طریق مشارکت داوطلبانه صرفا در آموزش همگانی خلاصه نمی‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از ایرنا، دکتر کریم همتی در پاسخ به این سوال که هلال احمر چه برنامه های داوطلبانه ای را برای تاب‌آوری جامعه در دستور کار دارد، اظهار داشت: جمعیت هلال احمر مطابق با اصول هفتگانه نهضت جهانی و همچنین اساسنامه مصوب مجلس شورای اسلامی، نهادی است که فعالیت های خود را بر اساس مشارکت داوطلبانه مردم به انجام می‌رساند، از این رو با تعداد قابل توجهی از اعضا و داوطلبان که از اقشار و گروههای سنی مختلف هستند در ارتباط مداوم است.  

وی ادامه داد: از طرفی به موجب قانون وظیفه آموزش همگانی با هدف افزایش آمادگی و تاب آوری در جامعه برای مواجهه با حوادث و سوانح به جمعیت هلال احمر سپرده شده و این امر نیز موجب افزایش ارتباط مداوم جمعیت با عموم مردم شده است.

رئیس جمعیت هلال احمر توضیح داد: این جمعیت از دو مسیر به افزایش تاب آوری در سطح جامعه کمک می‌کند، اول آموزش اعضا که شامل امدادگران، نجاتگران، کانون های دانش آموزی و دانشجویی و نظایر آن و پس از آن آموزش مستقیم عموم مردم در سطح جامعه است.  

همتی اضافه کرد: بدیهی است که این افراد آموزش دیده ضمن آنکه خود به عنوان شهروندانی آماده به تحقق جامعه آماده کمک می‌کنند، با آگاه سازی اطرافیان خود موجب گسترش آموزه های فرهنگ آمادگی با هدف دستیابی به جامعه تاب آور می‌ شوند، از این رو هریک از اعضای داوطلب یا فراگیران آموزش های همگانی به نوعی سفیران آمادگی و تاب آوری جمعیت در سطح جامعه هستند.

وی گفت: اجرای برنامه های مختلف که از آن جمله می‌توان به طرح خانه های هلال اشاره کرد نیز تاب آوری را در اهداف خود دنبال می‌کنند، خانه های هلال، تقویت فرهنگ آمادگی و تاب آوری را تا سطح روستاها و دهستانها که معمولا در برنامه ریزی های اجتماعی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند، گسترش داده است.  

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه برنامه های این جمعیت در حوزه تاب آوری از طریق مشارکت داوطلبانه صرفا در آموزش همگانی خلاصه نمی‌شود، گفت: در حوزه افزایش تاب آوری، می‌توان دو موضوع آموزش همگانی و خانه های هلال را به عنوان دونمونه موفق و اثربخش از خدمات جمعیت هلال احمر برشمرد، گرچه برنامه های دیگری نیز به صورت موردی یا مناسبتی توسط جمعیت هلال احمر با همین هدف در طول زمان به مرحله اجرا می‌رسد.

وی افزود: در شهریور امسال به ریاست جمهوری و ملت ایران قول دادیم که تا پایان دولت دوازدهم، تعداد خانه های هلال را به پنج هزار خانه افزایش دهیم که در دهه فجر امسال شاهد افتتاح صدها خانه هلال در کشور بودیم.

همتی اعلام کرد: تعداد خانه های راه اندازی شده تا پایان ۲۲ بهمن، بیش از ۴۱۰۰ خانه هلال بوده و پیش بینی می کنیم جشن راه اندازی پنج هزار خانه هلال را در اردیبهشت ۱۴۰۰ و همزمان با هفته هلال احمر برگزار کنیم.

وی گفت: با راه اندازی این تعداد خانه هلال در کشور و ارتقاء کیفی آنها، شاهد بهبود تاب آوری جامعه خواهیم بود و می توانیم امیدوار باشیم که در صورت رخ‌داد بلایای طبیعی، شاهد کاهش معنادار تلفات انسانی و صدمات مالی و مادی باشیم.

فعالیت در خانه های هلال جمعیت هلال احمر، کاملا داوطلب محور است و از هیچ اعتبارات دولتی برای راه اندازی آن استفاده نمی شود و برای راه اندازی این خانه ها از اماکن عمومی، مساجد، مدارس و نظایر آن استفاده شده است.

ارتقای سطح آگاهی عمومی جامعه در برابرسوانح و فعالیت های بشر دوستانه، افزایش آمادگی جوامع محلی در برابرسوانح، کاهش آسیب پذیری در برابر سوانح با رویکرد تاب آوری، توسعه ظرفیت های داوطلبانه در جوامع محلی و مسوولیت های اجتماعی از جمله اهداف فعالیت خانه های هلال است.

کلمات کلیدی
prm روابط عمومی
تهیه کننده:

prm روابط عمومی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *