معاونت آموزش ، پژوهش و فناوری

دوشنبه 11 مهر 1401

حوادث خبر نمی کنند، آماده باشیم...

همواره بیاموزیم که چگونه برای زلزله آماده شویم و در صورت وقوع زلزله چگونه ایمن بمانیم.

حدود ۳۰ دقیقه از شروع آخرین روز بهار سال ۱۳۶۹ گذشته بود که زمین لرزه‌ای ۷.۴ ریشتری رودبار و منجیل در استان گیلان و حدود ۷۰۰ روستای تابعه را تحت تأثیر مستقیم خود قرار داد و لرزاند؛ زلزله‌ای که در برخی شهرهای استان‌های زنجان، تهران، قزوین، اردبیل، آذربایجان شرقی و… نیز احساس شد، اما آنچه ساکنان تا شعاع ۶۰ کیلومتری از کانون زلزله احساس کردند بسیار متفاوت از دیگران بود؛ زلزله‌ای با بین ۳۵ تا ۳۷ هزار کشته، بین ۵۰ تا ۶۰ هزار مجروح و حدود نیم میلیون نفر بی‌خانمان.فقط چند لحظه بود، ولی لحظاتی مرگبار و ویرانگر، ۱۵۰هزار واحد مسکونی و ۷هزار و ۲۰۰واحد تجاری تخریب شد.
برخی از بازماندگان از ساخت و ساز نا امن ساختمان‌های آن موقع می‌گویند و معتقدند اگر بنا‌ها اصولی ساخته شده بود زلزله ۳۱خرداد این همه آوار و خرابی و کشته نداشت؛ اما در تمام حوادث موضوعی که به طور ناگهانی تازگی پیدا می‌کند، آموزش‌های مدیریت بحران و نحوه برخورد با سوانح طبیعی است. در بسیاری از حوادث، عدم آگاهی مردم منجر به افزایش سطح آسیب‌های حادثه یا اختلال در روند امدادرسانی شده است.
هرچند که در حال حاضر آموزش‌های عمومی برای زلزله توسط جمعیت هلال احمر در حال اجرا است اما ارتقا سطح و کیفیت این آموزش‌ها برای کاهش تلفات حوادث، ضروری است.
درک خطر حوادث و بلایا توسط مردم بسیار مهم است و این یعنی جامعه تا چه میزان توانایی کنترل حوادث را دارد. حدود یک قرن است که هلال احمر در زمینه آموزش‌های همگانی مخاطرات در حال فعالیت است اما به طور جدی پس از زلزله رودبار موضوع آموزش‌های همگانی اهمیت پیدا کرد، در سال‌های اخیر زلزله کرمانشاه، آذربایجان، تهران و غیره موجب ترس مردم شد و اینگونه حوادث  تلخ تلنگری بود تا مردم به سمت آموزش‌ها بروند.
در پایان توصیه می شود همواره بیاموزیم که چگونه برای زلزله آماده شویم و در صورت وقوع زلزله چگونه ایمن بمانیم. با مراجعه به سایت آموزش همگانی به آدرس khadem.ir می توانید آموزش های لازم را فراگیرید زیرا حوادث خبر نمی کنند پس بهتر است آماده باشیم.

کلمات کلیدی
prm روابط عمومی
تهیه کننده:

prm روابط عمومی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *