معاونت آموزش ، پژوهش و فناوری

شنبه 02 مرداد 1400
مدیر عامل هلال احمر استان قم خبر داد:

راه‌اندازی نخستین خانه هلال در صدا و سیما قم

نشست هماهنگی و برنامه‌ریزی راه‌اندازی نخستین خانه هلال در صدا و سیمای مرکز قم با حضور جمعی از مسئولین هلال احمر و صدا و سیمای استان قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان قم؛ محمدرضا بهرامی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم در این نشست گزارش مختصری از عملکرد جمعیت هلال احمر در طول یک سال گذشته ارائه کرد و گفت: با شیوع ویروس کرونا، هلال احمر خدمات مفید و ارزنده‌ای را در زمینه‌های مختلف با همکاری پرسنل، اعضا، داوطلبان و خیرین به مردم ارائه کرده و در این زمینه بسیار خوش درخشیده است.

بهرامی افزود: خیرین استان قم تاکنون 20 میلیارد تومان به هلال احمر در زمینه‌های مختلف از جمله احداث دو پایگاه امداد جاده‌ای، تهیه سبدهای معیشتی برای نیازمندان، تجهیز بانک تجهیزات پزشکی امانی کمک کرده‌اند.

وی تصریح کرد: بانک تجهیزات پزشکی امانی هلال احمر یکی از ظرفیت‌های بسیار مهم هلال احمر بود که از ابتدای شیوع ویروس کرونا خدمات ارزشمند و قابل توجهی را با در اختیار گذاشتن تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیماران کرونایی از جمله دستگاه‌های تنفسی، تخت بیمارستانی و ... به صورت رایگان و امانی  ارائه کرده است.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان قم با بیان اینکه در رصدخانه قرنطینه خانگی هلال احمر، بیش از دو هزار بیمار کرونایی رهگیری شده‌اند بیان کرد: رصدخانه قرنطینه خانگی طرح سردار شهید سلیمانی  برای اولین بار در کشور با حضور 60 تن از فرشتگان نجات هلال احمر از سه حوزه معاونت داوطلبان، جوانان و امدادگران  که دوره‌های آموزشی خاص این طرح را در دانشگاه علوم پزشکی و مرکز بهداشت گذرانده‌اند از 28 اردیبهشت‌ماه سال جاری  به صورت داوطلبانه کار خود را آغاز کردند.

بهرامی افزود: فرشتگان نجات در این طرح به منظور رهگیری بیماران کرونایی که در منزل قرنطینه هستند، براساس لیست روزانه‌ای که توسط مرکز بهداشت در اختیار آنها قرار می‌گیرد به صورت تلفنی با این بیماران تماس گرفته و نکات بهداشتی و توصیه‌های لازم را به آنها آموزش می‌دهند و آنها را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ماندن در خانه ترغیب می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه خانه‌های هلال مرکزی است با ساختار داوطلبی که توسط اعضاء، داوطلبان، خیرین، نیکوکاران و واقفین اداره می‌شود، گفت: جذب، سازماندهی و آموزش افراد ساکن در شهرها و روستاها به منظور آمادگی برای ارائه خدمات امدادی و بشردوستانه در هنگام بروز حوادث و سوانح طبیعی و غیرطبیعی،  تقویت امکانات امدادی و آموزشی در خانه‌های هلال و تجهیز تیم‌های آموزش‌دیده برای پاسخگویی در زمان حوادث با استفاده از ظرفیت‌ها و منابع داوطلبانه، آموزش و آگاهی‌بخشی به منظور مشارکت ساکنان محلات شهر و روستا از طریق برنامه‌های خانه هلال و تامین منابع لازم از محل مشارکت‌های داوطلبان شهری و روستایی از جمله اهدافی است که با راه‌اندازی خانه هلال در مساجد، ادارات، نهادهای دولتی، اصناف و سراسر استان دنبال می‌شود.

به گفته‌ وی شناسایی، جذب و سازماندهی اعضا و داوطلبان، ارائه آموزش‌های خود امدادی و دگرامدادی،  شناسایی و جذب خیرین داوطلب، ارائه خدمات به نیازمندان و تهیه سبدهای معیشتی از رویکردهای خانه‌های هلال است.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان قم با اشاره به اینکه صدا و سیما یکی از پتانسیل‌های بسیار قوی برای راه‌اندازی خانه هلال احمر و همکاری دوجانبه در برنامه‌های مختلف و انعقاد تفاهمنامه در زمینه‌های آموزشی است، اظهار کرد: با راه‌اندازی خانه هلال در صدا وسیما، هلال احمر خدمات ارزنده‌ای همچون آموزش خودامدادی به پرسنل و خانواده‌های آنان در محل صدا و سیما در صورت امکان، بهره‌مندی فرزندان پرسنل از برنامه‌های اوقات فراغت تابستانی و همچنین بهره‌مندی پرسنل و خانواده آنان از داروخانه و مراکز درمانی هلال احمر از قبیل فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، ارتز، پروتز با تعرفه‌های مناسب، ویزیت رایگان خانواده‌ها در یک روز خاص را ارائه خواهد کرد و همچنین افرادی که آموزش‌های تخصصی هلال احمر را دیده‌اند، در زمان حوادث و سوانح به مناطق آسیب‌دیده  به منظور امدادرسانی اعزام خواهند شد.

بهرامی تصریح کرد: با توجه به اینکه جمعیت هلال احمر اخبار حوادث خود را هر روز به ستاد تهران گزارش می‌دهد، صدا و سیمای مرکز قم می‌تواند اخبار حوادث این جمعیت یک بار در هفته انعکاس دهد و همچنین برنامه‌های هلال احمر را پوشش رسانه‌ای دهد.

در ادامه حجت الاسلام محمد لطفی نیاسر مدیر کل صدا و سیمای مرکز استان قم با اشاره به اینکه کشور ایران، یکی از کشورهای حادثه‌خیز به خصوص در حوادث جاده‌ای است و امدادرسانی به مصدومین بدون داشتن آگاهی و دانش کافی منجر به خسارات جبران‌ناپذیر جانی و جسمانی خواهد شد گفت: با همکاری هلال احمر می‌توان اقدامات مفیدی در خصوص آموزش امداد و کمک‌های اولیه به مردم و ارتقاء سطح دانش آنها انجام داد و صدا وسیمای مرکز قم این آمادگی را دارد تا این آموزش‌ها را از طریق رسانه خود منتقل کند.

لطفی نیاسر با بیان اینکه خیرین استان یکی از ظرفیت‌های بسیار مهمی هستند که هلال احمر همیشه در برنامه‌ها و مناسبت‌های مختلف، در زمان حوادث و بحران‌ها از جمله از ابتدای شیوع ویروس کرونا از این ظرفیت بهره‌مند شده است، صدا و سیمای مرکز قم با انعکاس فعالیت‌های اجتماعی، خیرخواهانه، عام‌المنفعه و داوطلبانه آنها می‌تواند روحیه‌ی انسان‌دوستانه وبشردوستانه را در بین مردم و جامعه ترویج دهد.

کلمات کلیدی
prm روابط عمومی
تهیه کننده:

prm روابط عمومی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *