معاونت آموزش ، پژوهش و فناوری

سه شنبه 06 مهر 1400

پیام دکتر رحمانی به مناسبت روز جهانی کمک های اولیه

معاون آموزش، پژوهش و فناوری در پیامی به مناسبت روز جهانی کمک های اولیه بر توسعه و استمرار آموزش ها برای همه و همه جا تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزش، پژوهش و فناوری دکتر خسرو رحمانی در این پیام آورده است:

روز جهانی کمک های اولیه فرصتی کم نظیر در راستای افزایش آگاهی عموم جامعه و آماده بودن برای شرایط سخت و دانستن این که در چنین شرایطی چگونه باید رفتار کرد، می باشد.

افزایش وقایع ناگوار در سال های اخیر و میزان بالای مرگ و میر مردم در حوادث طبیعی و غیر طبیعی لزوم توجه به آموزش مهارت زندگی بخشی به همنوع خود را برای همه، در همه جا و در هر زمان دو چندان می کند.

شعار امسال این روز جهانی "کمک های اولیه برای دانش آموزان" است، اهمیت این قشر از جامعه تا حدی است که اصول دهگانه برای تاب‌­آورسازی شهرها در برابر سوانح  نیز به این موضوع پرداخته و بر ارزیابی ایمنی مدارس، تنظیم برنامه‌های درسی و آموزشی در خصوص کاهش خطرپذیری بلایا، ترویج و گنجاندن دانش کاهش مخاطرات و اثرات بلایا در برنامه‌های درسی مدارس در همه سطوح تأکید داشته است.

دانش‌­آموزان به عنوان یکی از اقشار کلیدی و مؤثر تغییر نگرش در خانواده و جامعه در راستای توسعه پایدار، در مدرسه و با نظام آموزش و پرورش رشد و نمو می­‌یابند بنا بر این فراگیری مهارت های لازم توسط دانش آموزان و آشنایی این قشر فعال و پویای جامعه با کمک‌های اولیه می‌تواند در هر جایی مفید باشد چرا که یاد می گیرند نه تنها در شرایط دشوار، آگاهانه به دیگران یاری رسانند بلکه با آموزش به سایر اعضای خانواده و دوستانشان می توانند خود باعث گسترش فرهنگ امدادرسانی شده و در واقع قهرمان کمک های اولیه باشند.

تحقق شعار خانواده آماده، جامعه آماده نیازمند خودباوری افراد جامعه است، این که همه به این باور برسند که می‌توان در هر شرایطی در حوادث، تنها با کمی دانش اولیه از کمک‌های اولیه، جان انسان‌ها را نجات داد.

جمعیت هلال احمر با تمام توان، تلاش کرده است که توسعه آموزش همگانی را در مسیر درست و با کیفیت پیش ببرد و همواره بر ارتقای دانش و آگاهی تمامی اقشار جامعه برای پیشگیری و کاهش اثرات بلایای طبیعی تأکید داشته است و در این راستا اقدام به اجرای طرح دادرس و افزایش ایمنی دانش‌آموزان در مدرسه، برنامه­‌ریزی و اجرای اقدامات پیشگیرانه و آمادگی در برابر حوادث، آموزش کارکنان و دانش‌آموزان مدرسه و اطلاع‌رسانی به خانواده‌‌های آنها نموده است تا بیش از پیش شاهد تغییرات قابل توجهی در ارتقاء آگاهی و انگیزه اجرای اقدامات کاهش خطر‌پذیری در سطح جامعه باشد.

همچنین با برگزاری دوره های آموزشی برای دانش آموزان تحت عنوان دادرس در پایگاه اطلاع رسانی آموزش همگانی به آدرس khadem.ir به عنوان جامع ترین مرجع آموزش همگانی مجازی با ارائه بخش هایی از قبیل آموزش کمک های اولیه، انتشار فیلم های آموزشی، مطالب آموزشی و... در مورد انواع حوادث طبیعی و غیر طبیعی اطلاعات مفیدی را در دسترس همگان قرار داده است.

هر چند در دو سال اخیر به علت شرایط پاندمی برگزاری دوره های آموزشی به ویژه دوره های آموزشی مجازی از طریق رسانه ها و نهادها و سازمان های مردم نهاد رشد داشته است.اما بازهم نیاز به یادآوری و توسعه و استمرار آموزش ها برای همه و همه جا وجود دارد.

کلمات کلیدی
prm روابط عمومی
تهیه کننده:

prm روابط عمومی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *