معاونت آموزش ، پژوهش و فناوری

پنجشنبه 08 آبان 1399

پیام دکتر رحمانی به مناسبت روز جهانی کمک های اولیه / با دانستن کمک‌های اولیه یاری رسان لحظات بحرانی شوید

معاون آموزش، پژوهش و فناوری، در پیامی به مناسبت روز جهانی کمک های اولیه، بر ضرورت عزم ملی برای تحقق شعار خانواده آماده، جامعه آماده تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزش، پژوهش و فناوری دکتر خسرو رحمانی در این پیام آورده است: نامگذاری یک روز از تقویم با عنوان روز جهانی «کمک های اولیه» تلنگری است برای یادآوری ضرورت دانستن کمک های اولیه، با توجه به اهمیت امدادرسانی به هنگام در نجات جان آسیب دیدگان، زیرا افزایش وقایع ناگوار در سال های اخیر و میزان بالای مرگ و میر مردم در حوادث طبیعی و غیر طبیعی لزوم توجه به آموزش مهارت زندگی بخشی به همنوع خود را برای همه، در همه جا و در هر زمان دو چندان می کند.
آماده بودن برای شرایط سخت و دانستن این که در چنین شرایطی چگونه باید رفتار کرد یک مهارت زندگی برای اعضای جامعه است و نهادینه کردن این مهارت به عنوان یک فرهنگ عمومی در میان جامعه و آماده سازی مردم در مقابل حوادث  نیازمند عزم ملی است.
آشنایی با کمک‌های اولیه درمانی می‌تواند در هر جایی مفید باشد و یادگیری  آن به ما نشان می دهد که چگونه می‌توانیم در شرایط دشوار، آگاهانه به دیگران کمک کنیم اما برای تحقق شعار خانواده آماده، جامعه آماده نیازمند خودباوری افراد جامعه هستیم، این که همه به این باور برسند که می‌توان در هر شرایطی در حوادث، تنها با کمی دانش اولیه از کمک‌های اولیه، جان انسان‌ها را نجات داد.
امسال شعار روز جهانی کمک های اولیه "تطبیق اقدامات کمکهای اولیه با شرایط دنیاگیری" می باشد، شرایطی که در دوران پاندمی کووید19 با آن مواجه هستیم نه تنها از اهمیت کمک های اولیه کم نمی کند بلکه اقدام به نجات جان انسان ها مطابق با شرایط دنیاگیری بر ضرورت یادگیری همگانی مستمر تأکید دارد.
همانطور که می دانید هدف اصلی از انجام اقدامات کمک های اولیه جلوگیری از مرگ، پیشگیری و جلوگیری از پیشرفت ضایعات، صدمات و عوارض بعدی یا کاهش درد و رنج مصدوم پیش از ارجاع به پزشک و پیش از انتقال به مراکز درمانی است؛ بنا بر این مهمترین مسأله ای که هر شخص باید بداند این است که تنها افرادی می‌توانند بلافاصله به امداد فرد مصدوم بپردازند که در نزدیکی وی قرار دارند زیرا در اکثر مواقع حادثه آن‌قدر سریع اتفاق می‌افتد و میزان صدمه و جراحت به حدی است که باید بلافاصله به فرد مصدوم پیش از آن که نیروهای امدادی سر برسند کمک کرد.
جمعیت هلال احمر با تمام توان، تلاش کرده است که توسعه آموزش همگانی را در مسیر درست و با کیفیت پیش ببرد، لذا در اولین گام  با تأسیس خانه های هلال در سراسر کشور با تاکید بر آگاه سازی عمومی  به منظور آموزش اقداماتی که به صورت انفرادی و جمعی برای کاهش مواجهه و یا آسیب پذیری در مخاطرات انجام می شود، بر ارتقای دانش شناخت و کاهش در معرض آسیب قرار گرفتن متمرکز شده است. 
پایگاه اطلاع رسانی آموزش همگانی نیز،  به آدرس khadem.ir به عنوان جامع ترین مرجع آموزش همگانی مجازی با ارائه بخش هایی از قبیل آموزش کمک های اولیه، انتشار فیلم های آموزشی، مطالب آموزشی و... در مورد انواع حوادث طبیعی و غیر طبیعی را در دسترس همگان قرار داده است.
همچنین به مناسبت روز جهانی کمک های اولیه، جشنواره بین المللی مجازی کمک های اولیه با هدف تمرکز بیشتر در بحث کمک های اولیه به صورت ملی و بین المللی، برگزار می گردد که دبیرخانه دائمی آن به جمعیت هلال احمر استان یزد سپرده شده است.
فراموش نکنیم که دانستن کمک های اولیه یک مسئولیت شهروندی و یک امر ضروری برای داشتن جامعه ایمن است و همه ما مسئول نجات جان انسان ها هستیم.
prm روابط عمومی
تهیه کننده:

prm روابط عمومی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *