معاونت آموزش ، پژوهش و فناوری

پنجشنبه 08 آبان 1399

خادم، فرصتی برای فراگیری کمک‌های اولیه

مدیرکل آموزش‌های همگانی جمعیت هلال احمر به مناسبت روز جهانی کمک‌های اولیه از عموم مردم درخواست کرد تا به سایت خادم مراجعه و کمک‌های اولیه را فرا بگیرند.

نواب شمس پور، مدیر کل آموزش‌های همگانی جمعیت هلال احمر در گفت و گو با برنامه «تهران کلینیک» رادیو تهران به مناسبت روز جهانی کمک‌های اولیه، ضمن دعوت از مردم برای مراجعه به سایت خادم به نشانی WWW.khadem.ir  گفت: وب سایت خادم فرصتی برای فراگیری آموزش‌های همگانی از جمله کمک‌های اولیه است. در این وب سایت 35 مورد از آموزش‌ کمک‌های اولیه به زبان ساده برای مردم قابل رویت است. 
وی در خصوص نحوه انجام کمک‌های اولیه در شرایط حمله قلبی توضیح داد: یکی از موارد کمک‌های اولیه در شرایط اضطراری انجام احیای قلبی ریوی برای فردی است که دچار حمله قلبی شده است. در این شرایط اولین مساله شناسایی فردی است که دچار این مشکل شده است. افراد در شرایط حمله قلبی دچار تعریق هستند، در قفسه سینه درد دارند یا در ناحیه دست یا بازو با درد مواجه هستند. 
وی ادامه داد: قدم بعدی پس از شناسایی فردی که مشکوک به حمله قلبی است، تماس با اورژانس و درخواست از کارشناسان برای مشاوره به منظور کمک به فردی است که دچار حمله قلبی شده است. 
شمس پور با تشریح عمل احیای قلبی گفت: اگر فرد دارای تنفس نیست و پاسخی هم از او دریافت نمی‌شود، انجام عمل احیا برای او ضروری است. در دوران شیوع کرونا توصیه اکید ما این است که راه‌های هوایی برای هرگونه تنفس مصنوعی کنترل شده و باز باشد. در گام بعدی لازم است سر و چانه به سمت عقب کشیده شده که زبان مانع تنفس نشود و سپس انجام ماساژ قلبی روی قفسه سینه برای 120-100 مرتبه برای فرد ضروری است. 
مدیر کل آموزش‌های همگانی جمعیت هلال احمر در پایان خاطرنشان شد: اگر فرد دارای تنفس باشد، لازم است او را به پهلو خوابانده تا دچار خفگی یا استفراغ نشود. در این شرایط هم تماس با نیروهای اورژانس برای انجام اقدامات حیاتی بعدی را هم نباید فراموش کرد. 
کلمات کلیدی
prm روابط عمومی
تهیه کننده:

prm روابط عمومی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *