معاونت آموزش ، پژوهش و فناوری

دوشنبه 20 مرداد 1399

ایجاد 1500 خانه هلال تا پایان دولت/آموزش 15 میلیون دانش آموز در مقاطع تحصیلی

دکتر کریم همتی درنشست شورای معاونین امور مجلس وزارتخانه ها و سازمان های دولتی گفت: برای پاسخ به سوالات رئیس جمهور 2 برنامه داریم که شامل ایجاد خانه های هلال و همچنین آموزش همگانی است که امیدواریم با همکاری همکاران، این 2 موضوع را تا پایان دولت اجرایی کنیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزش، پژوهش و فناوری و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، دکتر کریم همتی درنشست شورای معاونین امور مجلس وزارتخانه ها و سازمان های دولتی ضمن خیر مقدم و ابراز خرسندی از حضور میهمانان، گفت: 5 ماه از حضور بنده در جمعیت هلال احمر می گذرد و این حضور با شیوع پاندمی کرونا در کشور مواجه بود و کمتر پیش می آید تا در یک ابلاغ، یک بحران قید شود. 

وی افزود: با توجه به حاشیه هایی که در 2 سال اخیر در جمعیت هلال احمر وجود داشت، وظایف محوله در ستاد ملی مقابله با کرونا بر جمعیت هلال احمر، باعث شد تا هم این جمعیت جایگاه واقعی خود را در میان مردم پیدا کند و هم توانمندی های جمعیت هلال احمر در این بحران به چشم بیاید. 

 

زلزله دماوند و پیگیری‌های رئیس جمهور

دکتر همتی درباره وقوع زمین لرزه دماوند که در تهران هم احساس شد، گفت: بلافاصله پس از وقوع زمین لرزه رئیس جمهور تماس گرفت و پرسید که اولین تیم از کجا اعزام شد و چه زمانی رسید و اینکه امکانات کشور چطور است؟در پاسخ گفتم اولین تیم در زمان وقوع حوادث و به خصوص وقوع زمین لرزه  به منطقه اعزام می شود، تیم های ارزیاب و واکنش سریع هستند و سعی می کنند در کمترین زمان ممکن به منطقه برسند.

وی افزود: اما برای پاسخ به سوالات رئیس جمهور 2 برنامه داریم که شامل ایجاد خانه های هلال و همچنین آموزش همگانی است که امیدواریم با همکاری همکاران، این 2 موضوع را تا پایان دولت اجرایی کنیم.

رئیس جمعیت هلال احمر تاکید کرد: خانه های هلال چیزی شبیه به خانه های بهداشت اما در گستره وسیع تر بوده و برای آموزش همگانی هم ابتدا باید تاب آوری را در مردم تقویت کنیم. جامعه ای تاب آور است که بتواند بدون استرس اوضاع بحرانی را مدیریت کند.

 

ایجاد 1500 خانه هلال تا پایان دولت

رئیس جمعیت هلال احمر درباره ایجاد خانه های هلال در سراسر کشور، تاکید کرد: پس از وقوع زمین لرزه به فکر تاسیس خانه های هلال افتادیم، طرح خانه های هلال در سال 1394 اجرایی شد اما متاسفانه متوقف شده بود. برنامه ما این است تا 37 هزار خانه هلال در سراسر کشور داشته باشیم، تا این لحظه بیش از یک  هزار و 500 خانه هلال آماده است و یک هزار و 500 خانه هلال دیگر هم تا پایان دولت راه اندازی خواهد شد.

 

آموزش 15 میلیون دانش آموزش در مقاطع تحصیلی

دکتر همتی با تاکید بر اینکه آموزش همگانی مقوله جدی و مورد نظر رئیس جمهور است، گفت: در زمینه آموزش همگانی با وزیر آموزش و پروش جلسه گذاشتیم و تفاهم نامه ای امضا شد تا 15 میلیون دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی از آموزش های همگانی برخوردار شوند.

وی درباره ارائه آموزش های همگانی به سربازان، افزود: در 17 استان 40 پادگان آموزشی وجود دارد که  تفاهمنامه ای منعقد شد تا 250 هزار نفر از افرادی که آموزش 2 ماهه سربازی را دارند به مدت 30 ساعت از آموزش های همگانی برخوردار شوند.  این افراد می توانند نماینده بیش از 200  هزار خانواده باشند.

رئیس جمعیت هلال احمر بیان کرد: آموزش های همگانی شامل آموزش های چهره به چهره، فضای مجازی، تلویزیون اینترنتی و .. است.

 

آمادگی مردم در مقابله با حوادث 8 درصد است

دکتر همتی با تاکید بر وضعیت انبارهای امدادی هلال احمر و پایگاه های اقماری این جمعیت، گفت: با توجه به اینکه میزان وقوع حادثه در کشور 80 از 100 است و در مقابل میزان آمادگی مردم در مقابله با حوادث 8 از 100 است 

وی ادامه داد: 4 پایگاه اقماری وسیع در استان تهران و البرز وجود دارد که هر کدام 17 هکتار مساحت دارند و ظرفیت هر کدام 10 انبار وسیع است و این پایگاه ها معین تهران در زمان وقوع بحران هستند اما در 8 ساعت بازدیدی که از این 4 پایگاه اقماری داشتیم موجودی انبار ها بسیار کم بود.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: موجودی اقلام شانزده گانه در انبارهای امدادی جمعیت هلال احمر باید به اندازه 2 درصد مردم باشد و این عدد تا 10 درصد هم می تواند باشد، اماطبق بررسی هایی که انجام شد، موجودی انبارهای امدادی در استان البرز 0/1 درصد، تهران 4 درصد و میانگین کل کشور 9 درصد است و در ایده آل ترین شرایط کشور ما تنها می توانیم 24 درصد آمادگی برای مقابله با بحران احتمالی داشته باشیم.

وی افزود: در استان تهران تنها 50 هزار دستگاه چادر وجود دارد که اگر حادثه عظیمی رخ دهد این تعداد چادر تنها یکی از محله های تهران را پاسخگو خواهد بود. حوادث پی در پی که در کشور رخ داده و تحریم های ظالمانه دسترسی به حداقل های ارزی را با محدودیت جدی مواجهه کرده است.

کلمات کلیدی
prm روابط عمومی
تهیه کننده:

prm روابط عمومی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *