يکشنبه ٠٣ تير
برای مشاهده کتب جدید به قسمت (دانلود کتاب‌) مراجعه فرمایید
 


  چاپ        ارسال به دوست

در دیدار رئیس صلیب سرخ نیجر با معاون آموزش،پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر مطرح شد:

نقش والای پژوهش در امدادرسانی به افراد نیازمند/آموزش چهره به چهره سخت ولی مؤثرترین روش در آموزش همگانی

               به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛  معاون آموزش،پژوهش وفناوری جمعیت در این دیدار پس از  تشریح ساختار این معاونت، تمامی فعالیتهای انجام گرفته را  با هدف کمک به کسانی دانست که بیشترین نیاز را دارند وی گفت: هر چند بخش اعظمی از فعالیت‌های جمعیت هلال احمر در حوزه حوادث و بلایای طبیعی است ولی ما در حوزه سلامت هم به وزارت بهداشت کمک می کنیم به ویژه سابقه ما در حوزه آموزش بیماریهایی مانند ایدز و پروژه های سلامت محوری مانند مالاریا، واکسیناسیون که همان خدمات آموزشی شامل دوره گذر از بیماریهای واگیردار به بیماریهای غیرواگیردار بصورت بومی و غیر بومی را شامل می شود.

علی باندری رئیس صلیب سرخ نیجر پس از ابراز خرسندی از حضور خود در ایران گفت:پژوهش و تحقیقات نقش والایی در امدادرسانی به افراد نیازمند ایفا می کند و این تحقیقات که به منظور خدمات بشردوستانه و آگاهی دادن به مردم برای بهبود شرایط زندگیشان است کار بزرگی است هرچند که بسیار پر هزینه  است.

رئیس صلیب سرخ نیجر با اشاره به جمعیت جوانشان، کسب تجربه از کشورهایی مانند ایران را که از تجارب خوبی در زمینه آموزش همگانی برخوردارند، برای آموزش به مردم عادی به منظور مقابله با بحران اصلی آن کشور که سوء تغذیه و گرسنگی است، هدف اصلی خود عنوان کرد.

دکتر جمال الدینی در پاسخ به سوال علی باندری در خصوص چگونگی تأثیر فعالیتهای  پژوهشی در  مدیریت بحران گفت: حتما باید فعالیت ها منجر به یک تأثیر مثبت شده باشد. بخشی از این تغییرات، ذهنیت انسانهاست که باید کسانی که وارد عملیات می شوند خودشان بتوانند تغییر کنند و نگاه پژوهشی داشته باشند و بخش دیگر وجود یک سازمان تحقیق و توسعه است که با توجه به منابع محدود مالی بتواند برای تأمین هزینه های تحقیق، یاری رسان باشد.

 

وی همچنین یکی از مؤثرترین خروجی های جمعیت در بحث پژوهش را اتاق EOC و فرماندهی عملیات نام برد که با توجه به رخداد حوادث مختلف در شهرهای مختلف ایران این مرکز فرماندهی عملیات کل مأموریت هار ا ثبت ،پایش و رصد کرده و بعد خدمات مبتنی بر نیاز آن را ارائه می نماید.

معاون آموزش،پژوهش و فناوری جمعیت، آموزش همگانی را یکی از سخت ترین فعالیت های جمعیت هلال احمر دانست و اظهار داشت : یک مدل در کشوری و حتی می توان گفت در منطقه ای در یک کشور موفق ولی در کشوری و یا در منطقه ای دیگر  در همان کشورکاملا ناموفق است و این بستگی به شرایط دارد.

وی گفت: در حال حاضر به این نتیجه رسیده ایم که از سخت ترین ولی مؤثرترین روش که همان آموزش چهره به چهره است استفاده کنیم همچنین در الگوی سلامت یک مدل موفقی  در کشور ما وجود دارد و آن سیستم شبکه بهداشت است که با آموزش به یک نفر در هر روستا که داوطلب هلال احمر و بومی آن منطقه است بتواند بخشی از خدمات اولیه را برای آن روستا انجام دهد.

دکتر جمال الدینی در ادامه پیوند داوطبان را با نظام اداری به منظور پایداری آن ساختار  مدل خوب دیگری ذکر کرد، همچنین در خصوص آموزش های همگانی با اشاره به طرح خادم ( خانواده آماده در مخاطرات) آموزش تمامی خانوارهای ایرانی را طی 12 بار مراجعه به درب منازلشان و ارائه آموزش های کوتاه،  برنامه ای موفق و در حال اجرا عنوان کرد.

وی گفت: به نظر می رسد مدلی که شما هم به آن اشاره کردید و آن استفاده از داوطلب محلی که مورد وثوق معتمدین محله باشد و همانند مدل ما که همان آموزش برای تربیت مربیان و آموزش متقابل آنان به دیگران است، بهترین الگوی حال حاضر باشد .

دکتر جمال الدینی ضمن تاکید بر آمادگی هلال احمر ایران برای ارائه کار مشترک در زمینه آموزش های مجازی گسترش اینترنت و افزایش کاربران، آن را فضای مناسبی برای همکاری های مؤثر با توجه به دوری مسافت با کشور نیجر دانست و گفت ما آمادگی آن را داریم که دانشگاهی مجازی با حمایت و راهنمایی ایران راه اندازی شود و محتواهای آموزشی از جمله اپلیکیشن های مختلف به زبان و گویش شما  تولید گردد تا شماهم بتوانید استفاده کنید البته با مشارکت  بین الملل . در این دانشگاه مجازی دانشگاه های بزرگی که در آنها این علاقه مندی وجود دارد به آن اضافه شوند و خدمات خود را ارائه دهند .

ما با چند الگو با جمعیت های مختلف دیگر متناسب با ظرفیت های مختلف شروع کردیم  اما با کشورهای افریقایی دیگر در خصوص آموزش های مجازی به توافق خوبی رسیده ایم که هزینه آن توسط ایران پرداخت می شود و این حتما از طریق فدراسیون انجام می گیرد.

 

 


٠٨:٤٥ - پنج شنبه ١٢ مرداد ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٠٦٦٧    /    تعداد نمایش : ٨٤٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج