سه شنبه ٢٢ آبان
برای مشاهده کتب جدید به قسمت (دانلود کتاب‌) مراجعه فرمایید
 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت در نشست خبري راديو سلامت مطرح کرد:

ضرورت توجه به ارائه آموزش های همگانی در فاز پیشگیری/ با افزایش سرمایه اجتماعی، مدیریت بحران ساده تر می شود

سيد حميد جمال الديني در نشست خبري نخستين جشنواره كشوري پيشگيري از سوانح و حوادث ضمن تبريك روز خبرنگار به خبرنگاران حاضر در اين نشست، با بيان اين‌كه ضريب خطر كشور ما در حوزه حوادث طبيعي از 10، به مقدار 8است، گفت: سالانه نزديك به 1.5 درصد از درآمد ناخالص ملي هزينه حوادث طبيعي و نزديك به 4 تا 6 درصد از درآمد ناخالص ملي كشور شامل حوادث انسان ساخت مي‌شود.

وي افزود: گاهي 15 تا 20سال از سرنوشت يك خانواده تحت تاثير حادثه‌اي قرار مي‌گيرد و به طور مثال شخصي قطع نخاع مي‌شود و اين حادثه باعث تغيير مسير زندگي يك خانواده مي‌شود.

جمال الديني با بيان اين‌كه با مبلغي كه در حوادث هزينه مي‌شود، مي‌توان تمام اتوبان‌هاي كشور را ساخت، اظهار كرد: از طرفي بايد توجه كرد كه شاخص آمادگي خانوارهاي ايراني در برابر حوادث و بلايا از 100 به ميزان 9.3 است. اين ميزان نشان مي‌دهد عملكرد ما در ارتقاي آمادگي مردم در حوادث و بلاياي طبيعي و انسان ساخت، متناسب با شان مردم‌ نبوده است.

وي ادامه داد: هنوز در كشور ما درصد قابل توجهي به خاطر سلفي گرفتن جان خود را از دست مي‌دهند و حتي افرادي براي ديدن صاعقه در ارتفاع مي‌ايستند و جان خود را از دست مي‌دهند يا هنوز جواني با دوچرخه در مسير سيل حركت مي‌كند. آمار ما در حوادث طبيعي با توجه به نوع مداخلاتي كه انجام داديم و برنامه توسعه پنجم و كاهش آمارهاي مرگ و مير به واسطه حوادث و بلايا، فقط در دو سال اول كاهش داشت و اين نشان مي دهد عملكرد ما قابل قبول نبوده است. البته اين‌طور نبوده كه بگوييم برنامه يا بودجه نداشتيم و به صورت آگاهانه توجهي نكرديم، بلكه اين بحث بسيار پيچيده است. به همين دليل بحث آموزش همگاني مطرح مي‌شود كه بسيار اهميت دارد.

معاون آموزش، پژوهش و فناوري جمعيت هلال احمر با بيان اين‌كه در فاز پيشگيري، هنوز نتوانستيم آموزش را ارتقا بدهيم، گفت: آموزش همگاني محقق نمي‌شود مگر اين كه توجه كنيم هدف از آموزش، تغيير رفتار است و اثرگذاري وقتي مشخص مي‌شود كه رفتار مردم تغيير كند. از طرفي بايد توجه كرد سطح دانش مردم نيز متفاوت است و برنامه‌سازي بايد با پژوهش و آمار همراه باشد.

جمال الديني افزود: نكته ديگر نياز به بازآموزي است و نبايد خيال‌مان راحت باشد كه آموزش انجام شده است؛ زيرا بدون انجام مانور و بازآموزي، اين آموزش‌ها فراموش مي‌شوند.

وي با اشاره به اين‌كه آموزش ناصحيح بدتر از آموزش نگرفتن است، اظهار كرد: آموزش بايد استاندارد و صحيح باشد. همچنين بايد بين تهديد و خود كارآمدي آموزش، تعادل وجود داشته باشد. آموزش همگاني وقتي موفق است كه ارزش اجتماعي داشته باشد. به طور مثال زماني صدا و سيما در كاهش حوادث جاده‌اي موفق شد كه شخصيت سازي انجام گرفت و داش سيا به وجود آمد. تا زماني اين اتفاق نيفتد، بنگاه‌هاي اقتصادي نيز وارد اين قضيه نمي‌شوند؛ زيرا وقتي ارزش اجتماعي به وجود بيايد، منابع اقتصادي آن هم تامين خواهد شد.

معاون آموزش، پژوهش و فناوري جمعيت هلال احمر گفت: در واقع نبايد مردم را اين‌قدر ترساند كه فكر كنند مرگ حق است و آن را به قضا و قدر ارتباط بدهند. در اين جشنواره مي‌توان تعادلي بين ارزش اجتماعي و فشار اجتماعي ايجاد كرد.

جمال الديني با بيان اين‌كه تا وقتي آموزش از گلوله برف تبديل به بهمن نشود، نمي‌تواند تاثير داشته باشد، اظهار كرد: قدر مسلم صدا و سيما به عنوان يكي از رسانه‌هاي فراگير مي‌تواند در اين مسير تاثير داشته باشد.

وي با اشاره به اين‌كه هرچه بتوانيم سرمايه اجتماعي را در جامعه افزايش بدهيم، مديريت بحران ساده‌تر خواهد بود، بيان كرد: سرمايه اجتماعي نيز برخواسته از اعتماد و مشاركت است.

جمال الديني گفت: گاهي بين مردم هم‌بستگي خوبي در حادثه‌اي به وجود مي‌آيد، اما بعد از حادثه ديگر عكس‌العملي نداريم. يعني هم‌بستگي وجود دارد، اما پيوستگي خير. اين مسائل در واقع بخشي از پيچيدگي آموزش‌هاي همگاني محسوب مي‌شود.

بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، وظيفه برنامه‌ريزي و اقدام براي آموزش همگاني براي آمادگي مردم در حوادث و بلاياي طبيعي بر عهده هلال احمر گذاشته شده است. همچنين متولي ارائه برنامه جامع آموزش همگاني در بلايا و حوادث طبيعي نيز هلال احمر است.

گفتني ا‌ست اين جشنواره در سه بخش شنيداري، ديداري و مكتوب از اول شهريور ماه لغايت 15 آذر ماه سال جاري برگزار مي‌شود براي اطلاع از چگونگي ارسال آثار به سايت راديو سلامت مراجعه كنيد.


٠٧:٠٩ - چهارشنبه ١٨ مرداد ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٠٨٠٩    /    تعداد نمایش : ١٤٣٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج