يکشنبه ٠٤ فروردين
برای مشاهده کتب جدید به قسمت (دانلود کتاب‌) مراجعه فرمایید
 


  چاپ        ارسال به دوست

برای اولین بار و با همکاری صندوق حمایت از پژوهشگران نهاد ریاست جمهوری؛

کارگاه آموزشی مدیریت خشم و استرس در هلال احمر برگزار شد/ تربیت 50 تسهیلگر برای ارائه آبشاری آموزش های سلامت روان در جامعه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ دکتر جمال الدینی معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت در مراسم افتتاحیه کارگاه آموزشی مدیریت خشم و استرس با اشاره به اینکه این کارگاه با همکاری سه جانبه میان صندوق پژوهشگران نهاد ریاست جمهوری، هسته های مردمی سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران و هلال احمر برای اولین بار در جمعیت برگزار شده، تاکید کرد: با توجه به مسئولیتی که هلال احمر در حوزه مدیریت بحران بر عهده دارد و به عنوان مجموعه ای اقدام کننده و مدافعه گر نیاز به آمادگی برای مدیریت بحران با هزینه کمتر و آرامش بیشتر دارد.

دکتر جمال الدینی در ادامه تصریح کرد: اگر جمعیت هلال احمر بخواهد سرمایه اجتماعی را در جامعه ارتقا دهد و در مواردی بتواند سرمایه اجتماعی را تبدیل به سرمایه اقتصادی کند یکی از مهمترین مولفه ها در ایجاد اعتماد، عامل بودن به علمی است که در حال ترویج آن است. در واقع اگر احترام، تسکین آلام بشردوستانه، نشاط و امید، تاب آوری و ... را ترویج می کنیم اول باید بتوانیم آن را در نهاد هلال احمر پیاده سازی کنیم. 

وی همچنین به ضرورت برگزاری کارگاه آموزشی مدیریت خشم و استرس در هلال احمر در راستای تحقق اهداف والای جمعیت اشاره و تاکید کرد: هر چه قدرت تاب آوری افرادی که در چرخه مدیریت بحران نقش دارند، افزایش پیدا کند، مدیریت بحران سهل تر می شود.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت افزود: با توجه به مسئولیت هلال احمر، اولین قدم در مدیریت بحران، حفظ خونسردی عامل است و دوره مدیریت خشم و مدیریت استرس، مدیریت بحران را برای جمعیت سهل می کند و از آنجایی که برگزاری این دوره با اهداف هلال احمر مرتبط است و در واقع هلال احمر به عوامل اجتماعی مدیریت بحران ورود کرده، سرمایه اجتماعی خود را از این طریق ارتقا می دهد.

دکتر جمال الدینی معیارهای انتخاب افراد برای شرکت در دوره تسهیلگری مدیریت خشم و استرس را ارتباط مدرک تحصیلی و همچنین علاقه مندی  به موضوع و ترویج آن عنوان کرد و افزود: به دنبال ترویج و هدایت این آموزش ها به سمت استان ها هستیم.

تربیت 500 مربی و تسهیلگر در سطح نهادها، سازمان ها و دستگاه های اداری

دکتر نوربالا؛ رئیس اسبق جمعیت هلال احمر هم در مراسم افتتاح این کارگاه آموزشی گفت: سال قبل و در جلسات صندوق حمایت از پژوهشگران نهاد ریاست جمهوری، ضرورت اهتمام به مردمی سازی علم و  توسعه آن مورد تاکید قرار گرفت که اجرای طرح همسر (هسته های مردمی سلامت روان) به منظور ارتقاء سلامت روان جامعه در این جلسات، بررسی و لازمه اجرای آن، احساس نیاز تمامی مردم برای کسب مهارت های خودمراقبتی و سلامت روان عنوان شد.

استاد روانپزشکی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران افزود: برای اجرای طرح همسر، از مجموع بیش از 20 مهارت زندگی که تمامی آنها در راستای ارتقای سلامت روان جامعه است، 2 مهارت مدیریت استرس و مدیریت خشم برای آموزش و ارائه در نهادهای دارای جوانان علاقه مند انتخاب شدند.

دکتر نوربالا تصریح کرد: از هر دستگاه 50 نفر انتخاب شدند که آموزش های لازم را می بینند و به عنوان تسهیلگر و مربی و به شکل آبشاری این آموزش ها را در دستگاه خود و در جامعه ارائه خواهند داد تا طی سال های آینده به طور نسبی بتوانیم در بحث سلامت روان که در شاخص های اقتصادی، اجتماعی و زندگی و ...موثر است، عملکرد موفقی داشته باشیم.

رئیس اسبق جمعیت هلال احمر ادامه داد: با توجه به اهداف جمعیت هلال احمر همچون تسکین آلام بشری، تامین سلامت و احترام انسان ها و ....همچنین عضویت جوانان در این نهاد بشردوستانه، احساس ما این است که هلال احمر به همان نحوی که آموزش امداد و کمک های اولیه را در بعد جسمی مهم می داند، لازم است آموزش مهارت خشم و استرس را در راستای سلامت روان جامعه با اهمیت تلقی کند و آن را توسعه دهد.

به گفته دکتر نوربالا، با هماهنگی انجام شده با صندوق حمایت از پژوهشگران نهاد ریاست جمهوری، مقرر شد که با همکاری دستگاه ها 500 مربی و تسهیلگر سلامت روان جامعه تربیت شوند که از این میزان، 50 نفر از جمعیت هلال احمر و دیگر نفرات هم از دانشجویان وزارت بهداشت، وزارت آموزش عالی، دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور، وزارت ورزش و جوانان و جوانانی که در مجتمع های مسکونی ساکن هستند و ....انتخاب شده و با شرکت در این دوره های آموزشی می توانند آموزش های خود را به صورت آبشاری در جامعه ارائه کنند.

 


١٤:١٧ - شنبه ١٣ آبان ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٢٦٩٤    /    تعداد نمایش : ١٥٩٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج