يکشنبه ٠٤ فروردين
برای مشاهده کتب جدید به قسمت (دانلود کتاب‌) مراجعه فرمایید
 


  چاپ        ارسال به دوست

ما قدردانیم...

شاید برای ما عادی باشد که وقتی حادثه‌ای اتفاق می‌افتد، بسته به مقیاس آن حادثه، مردم، متأثر شده و واکنش نشان می‌دهند؛ به‌عنوان‌مثال وقتی حادثه‌ای در سطح کوچک در محله‌ای اتفاق می‌افتد، مردم یک شهر به کمک مردم آن محله رفته و یاری‌رسانی می‌کنند یا وقتی آتش‌سوزی در جایی مانند ساختمان پلاسکو اتفاق افتاد، بسیاری از مردم در کشور متأثر شده و بسیاری از مردم تهران مترصد یاری‌رسانی به حادثه‌دیدگان بودند.  در حادثه اخیر زلزله کرمانشاه که متأسفانه بسیاری از هم‌وطنان جان خود را از دست داده و بسیاری دیگر، خانه، زندگی و سلامتی‌شان را از دست دادند، تمام ایران یک‌صدا، کرمانشاه شد و مردم به هر نحوی به دنبال آن بودند که به مردم آسیب‌دیده کمک کنند. این همبستگی، همدلی و محبت که در ذات ایرانیان است کسی را به تعجب وانداشت و البته از تمام هم‌وطنان، همین هم انتظار می‌رفت، اما جدا از سطح همدلی و انسجام ملی، این زلزله، دل مردمان در سراسر جهان را به درد آورد و بسیاری از دولت‌ها، ملت‌ها، اقوام، جوامع دانشگاهی، هنری، ورزشی و... نیز برای مردم آسیب‌دیده ایران دعا کردند و آماده بودند و هستند که به حادثه‌دیدگان یاری برسانند.  دبیر کنفدراسیون جهانی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر، «الحاج اس‌سی»، تلاش شبانه‌روزی ایرانیان در امدادرسانی را تحسین کرد و گفت: این فدراسیون که هماهنگی ١٩٠ جمعیت صلیب‌سرخ و هلال‌احمر در سطح جهان را برعهده دارد، آماده است تا به ایران کمک کند. نماینده سازمان ملل در ایران نیز به یاد آسیب‌دیدگان، پرچم این سازمان در ایران را نیمه‌افراشته کرد و گفت: سازمان ملل از هیچ کمکی دریغ نمی‌کند.  صلیب‌سرخ کشورهای آلمان، کانادا، هند، آمریکا، بریتانیا و بسیاری از جمعیت‌های ملی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر، از همان ساعات اولیه حادثه، همدردی خود را با ایرانیان اعلام کردند و گفتند که آماده هرگونه حمایت هستند. 

جدا از کشورها و سازمان‌ها، بسیاری از افراد مشهور در حوزه‌های علمی و ورزشی و حتی مردم عادی دیگر کشورها نیز با مردم ایران همدلی کردند و به دنبال راهی برای کمک به زلزله‌زدگان بودند.

 مردم ایران نیز همیشه در حوادث و بلایایی که در نقاط مختلف جهان اتفاق افتاده، همدلی خود را ابراز کرده‌اند و این همدلی را به طرق مختلف، از جمله در شبکه‌های اجتماعی نشان داده‌اند یا با اعزام نیروی امدادی و درمانی به کمک آسیب‌دیدگان آن کشورها شتافته‌اند. این همدلی و همبستگی و محبت که در سطوح ملی و جهانی با مردم حادثه‌دیده صورت می‌گیرد، ریشه در ذات و ماهیت بشردوستانه نهاد انسان‌ها دارد و نشان می‌دهد محبت و دوستی به جنسیت و قوم و مذهب ارتباطی ندارد. 

از سوی دیگر با اینکه رسما از سوی بسیاری از کشورها پیشنهاد کمک ارائه شد، اما زلزله کرمانشاه با تکیه بر توان بالای ایرانیان و ظرفیت‌هایی که در کشور وجود داشته و دارد، در حال یاری‌رسانی و بازگشت به حالت عادی است. گرایش بالای ایرانیان به فعالیت‌های بشردوستانه و سرمایه اجتماعی قابل‌توجه و ارزشمند سازمان‌هایی مانند جمعیت هلال‌احمر، از دیرباز باعث شده این سازمان‌ها دارای ظرفیت داوطلبی بالایی باشند و از سوی دیگر خیرخواهی مردم ایران باعث ایجاد ظرفیت بالایی از کمک‌های مردمی قبل از حوادث و همچنین هدایت این ظرفیت‌ها در هنگام حوادث به سوی این سازمان‌ها شده که خود موجب شده توان بالای امدادی در ایران نمایان شود.  بااین‌حال اعلام حمایت مردم و سازمان‌های مختلف جهانی از مردم ایران در حوادث مختلف، از جمله زلزله کرمانشاه، باعث دلگرمی مردم ایران است و تنها کلامی که می‌توان در پاسخ گفت این است: 

«ما قدردانیم». 

 


١١:٢٠ - دوشنبه ٢٩ آبان ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٣١٣٠    /    تعداد نمایش : ١٣٨٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج