چهارشنبه ٠١ خرداد
برای مشاهده کتب جدید به قسمت (دانلود کتاب‌) مراجعه فرمایید
 


  چاپ        ارسال به دوست

امضای تفاهم نامه همکاری میان هلال احمر و ستاد کل نیروهای مسلح/ سالانه 500 تا 600 هزار سرباز وظیفه آموزش امداد و کمک های اولیه می بینند

 

رئیس جمعیت هلال احمر در نشست امضای تفاهم نامه همکاری میان این جمعیت و ستاد کل نیروهای مسلح با هدف اجرای طرح مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح، از ارائه آموزش امداد و کمک های اولیه و امادگی در مخاطرات به سالانه 500 تا 600 هزار مشمول خدمت سربازی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ تفاهم نامه همکاری مشترک میان هلال احمر و ستاد کل نیروهای مسلح با حضور دکتر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر، سرتیپ پاسدار سید مهدی فرحی، فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح، سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت و مدیران حوزه آموزش در دو مجموعه هلال احمر و ستاد کل برگزار شد.

دکتر علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر در این نشست، ضمن تسلیت فرارسیدن ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفای آن حضرت، یکی از وظایف مهم و خطیر جمعیت هلال احمر را مطابق قانون اساسنامه جمعیت و سند برنامه ششم توسعه، گسترش آموزش های همگانیجهت کاهش خظرپذیری و افزایش تاب اوری جامعه در مقابل حوادث و سوانح عنوان کرد

دکتر پیوندی با بیان اینکه کشور ایران با وجود اقلیم زیبا، همواره  در معرض حوادث و بلایای طبیعی فراوانی چون زلزله و سیل بوده و در آینده نیز ممکن است باشد، افزود: یکی از راه های پیشنهادی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر، ارائه آموزش های همگانی و افزایش امادگی جامعه برای کاهش آثار حوادث و بلایاست که در کشورهای حادثه خیز همچون ایران این رویکرد می تواند بسیار مفید و موثر باشد.

رئیس جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: ارائه آموزش های امداد و کمک های اولیه به مردم، وظیفه جمعیت هلال احمر است اما هلال احمر به تنهایی و بدون کمک سایر ارگان ها نمی تواند این رسالت مهم را محقق کند. در همین راستا این جمعیت با ستاد کل نیروهای مسلح برای آموزش سالانه حدود 400 تا 600 هزار مشمول خدمت سربازی که وارد سیستم نظام وظیفه و یا فرایند معافیت از خدمت می شوند، تفاهم نامه همکاری امضا می کند.

دکتر پیوندی افزود: سربازان وظیفه براساس این تفاهم نامه، دوره های 40 تا 50 ساعته امداد و کمک های اولیه را در دوره بدو خدمت خود می گذرانند تا بتوانند در طول دوره خدمت و پس از آن در صورت نیاز به خود، خانواده و جامعه خدمت و امدادرسانی داشته باشند.

وی با اشاره به تجربه مشابه جمعیت هلال احمر در بخشی از مدارس کشوردر قالب  طرح دانش اموز اماده در روزهای سخت (دادرس)، تاکید کرد: اگر بتوانیم این گونه آموزش ها را در جامعه به درستی فراگیر کنیم ، مردم برای پیشگیری از حوادث توانمند شده و خسارات ناشی از حوادث به شدت کاهش پیدا می کند. برای فراگیر شدن این گونه اموزش ها در جامعه، اموزش گروه هایی همچون سربازان و سایر کادر نیروهای مسلح، دانش اموزان، دانشجویان، کارگران و اصناف مختلف در تعامل با سازمانها و نهاد های ذیربط واجد اهمیت است.

رئیس جمعیت هلال احمر، رسالت این جمعیت را توسعه آموزش های امداد و کمکهای اولیه و امادگی در مخاطرات  در سطح شهرها و روستاها و در میان تمامی اقشار جامعه عنوان و تاکید کرد: تمامی هم میهنان ، در بحث آموزش های همگانی، جامعه هدف ما هستند چراکه در سالهای گذشته موضوع ارائه آموزش های امداد و کمک های اولیه در جامعه جدی گرفته نشده و میزان امادگی جامعه برای رویارویی با حوادث کمتر از 10 درصد است که این میزان در مقابل میزان خطرپذیری کشور، ناچیز بوده و اصلاح این وضعیت نگاه جدی تر و تعامل و همکاری نزدیک تر تمامی ارگان های مسئول را می طلبد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که این تفاهم نامه الگو و نمونه خوبی برای توسعه همکاری های هلال احمر  و سایر ارگان ها برای فراگیر شدن  این آموزش ها در جامعه باشد.

در این مراسم دکتر کاظم شریفی؛ معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه هلال احمر از دیرباز در عرصه ارائه آموزش های همگانی تحت عنوان آموزش عمومی امداد و کمک های اولیه پیشتاز بوده است، گفت: از حدود دو سال گذشته  آموزش‌های آمادگی در مخاطرات هم به اموزشهای همگانی جمعیت هلال احمر اضافه  شده که برای کاهش آثار حوادث و سوانح و بلایا  اهمیت بسیار دارد.

وی با بیان اینکه سالانه بیش از 500 هزار نفر از هموطنان در قالب دوره های حضوری و نیمه حضوری و دوره های پایه داوطلبی از آموزش کمک های اولیه جمعیت هلال احمر بهره می برند، عنوان کرد: علاوه بر این تعداد با اجرای طرح دادرس(دانش آموز آماده در روزهای سخت) که از سال 91 و به همت سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اغاز شده است سالانه بیش از 300 هزار نفر از دانش اموزان  از این اموزشها بهره مند شده اند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر افزود: در مرحله اجرای ازمایشی اموزش امادگی در مخاطرات طی 2 سال گذشته در سراسر کشور به بیش از 270 هزار نفر به صورت غیر حضوری و به حدود 500 هزار خانوار به صورت حضوری این آموزش ها ارایه شده است.

وی به مصوبه هیئت دولت در زمینه تکلیف هلال احمر برای تدوین طرح جامع اموزش همگانی مقابله با حوادث و تعیین نقش سازمانها و دستگاه های اجرایی  اشاره کرد و یادآور شد: این تفاهم نامه یکی از اقدامات مهم در راستای مصوبه هیات دولت  به شمار می اید و تفاهم نامه های مشابه با سایر دستگاه های اجرایی در دستور کار قرار دارد.

 


٠٩:٥٦ - سه شنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٧    /    عدد : ١٠٩٤٨٥    /    تعداد نمایش : ١٤٩٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج