چهارشنبه ٠١ خرداد
برای مشاهده کتب جدید به قسمت (دانلود کتاب‌) مراجعه فرمایید
 


  چاپ        ارسال به دوست

بازدید مقامات کشوری و لشگری از غرفه فعالیتهای آموزشی جمعیت در نمایشگاه مهارت اموزی کارکنان وظیفه

سردار باقری: بستر مناسب برای اجرای تفاهم‌نامه ستاد کل نیروهای مسلح با جمعیت هلال احمر فراهم شده است

 

نمایشگاه تخصصی دستاوردهای طرح مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح در حاشیه سومین جلسه شورای‌عالی سیاستگذاری قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح روز گذشته با حضور جمعی از وزرا و روسای دستگاههای اجرایی و فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی کشور  در محل باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر، این نمایشگاه با هدف عرضه و نمایش دستاوردهای برخی دستگاههای اجرایی کشور از جمله جمعیت هلال احمر و نیز تبادل تجربیات و هم اندیشی  سازمان های مختلف  در امر کمک به مهارت‌آموزی  کارکنان و سربازان وظیفه در ایجاد شرایط اشتغال برای جوانان در طول خدمت مقدس نظام وظیفه دایر و مورد استقبال مقامات حاضر در جلسه شورای سیاستگذاری واقع گردید.

سردار سرلشگر باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح و سردار سرتیپ فرحی فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه این ستاد و نیز دکتر علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر که پیش از این طی تفاهم نامه ای  برای آموزش همگانی به بیش از ۵۰۰ هزار تن از کارکنان وظیفه نیروهای مسلح در حوزه آمادگی در برابر مخاطرات اعلام آمادگی کرده بودند از جمله بازدید کنندگان نمایشگاه مذکور به ویژه غرفه معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر بودند که توضیحات لازم از فعالیتها و دستاوردهای آموزشی و پژوهشی هلال احمر از سوی دکتر احمد سلطانی مدیر کل آموزش عمومی، پایه و همگانی این معاونت ارائه گردید.  

سردار باقری طی بازدید خود از غرفه جمعیت هلال احمر اظهار داشت: توانایی وظرفیت جمعیت هلال احمر در خصوص آموزش همگانی قابل تحسین است و ستاد کل نیروهای مسلح بستر مناسب را برای آموزش های لازم در این بخش به کارکنان وظیفه و سربازان تحت نطر خود در دوره های آموزشی ابتدای خدمت فراهم کرده است.

وی ابراز امیدواری کرد که تفاهم‌نامه مشترک ستادکل نیروهای مسلح با جمعیت هلال احمر باعث ارتقای آموزش کارکنان وظیفه و آمادگی آنان در برابر انواع مخاطرات، حوادث و بلایا شود.

همچنین رئیس جمعیت هلال احمر نیز ضمن بازدید از غرفه های برپاشده در نمایشگاه مذکورپس از شرکت در سومین جلسه شورای‌عالی سیاستگذاری قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح در گفت وگو با اصحاب رسانه بیان کرد: ارائه آموزش های امداد و کمک های اولیه و آمادگی در برابر مخاطرات به مردم، وظیفه جمعیت هلال احمر است اما این مجموعه به تنهایی و بدون کمک سایر ارگان ها نمی تواند این رسالت مهم را محقق کند.

وی در همین خصوص ادامه داد: در همین راستا جمعیت هلال احمر با ستاد کل نیروهای مسلح برای آموزش سالانه حدود 400 تا 600 هزار مشمول خدمت سربازی که وارد سیستم نظام وظیفه و یا فرایند معافیت از خدمت می شوند، تفاهم نامه همکاری امضا نموده که انشالله مفاد آن بزودی اجرا خواهد شد.

دکتر پیوندی افزود: سربازان وظیفه براساس این تفاهم نامه، دوره های 40 تا 50 ساعته امداد و کمک های اولیه را در دوره بدو خدمت خود می گذرانند تا بتوانند در طول دوره خدمت و پس از آن در صورت نیاز به خود، خانواده و جامعه خدمت و امدادرسانی داشته باشند.

وی با اشاره به تجربه مشابه جمعیت هلال احمر در بخشی از مدارس کشور در قالب  طرح دانش آموز آماده در روزهای سخت (دادرس) تاکید کرد: اگر بتوانیم این گونه آموزش ها را در جامعه به درستی فراگیر کنیم، مردم برای پیشگیری از حوادث توانمند شده و خسارات ناشی از حوادث به شدت کاهش پیدا می کند.

وی گفت:  برای فراگیر شدن این گونه اموزش ها در جامعه، اموزش گروه هایی مانند سربازان و سایر کادر نیروهای مسلح، دانش آموزان، دانشجویان، کارگران و اصناف مختلف طی تعامل با سازمانها و نهاد های ذیربط واجد اهمیت است.

دکتر کاظم شریفی معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر نیز در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه هلال احمر از دیرباز در عرصه ارائه آموزش های همگانی تحت عنوان آموزش عمومی امداد و کمک های اولیه پیشتاز بوده است گفت: از حدود دو سال گذشته  آموزش‌های آمادگی در مخاطرات هم به آموزشهای همگانی جمعیت هلال احمر اضافه  شده که برای کاهش آثار حوادث و سوانح و بلایا  اهمیت بسیار دارد.

وی با بیان اینکه سالانه بیش از 500 هزار نفر از هموطنان در قالب دوره های حضوری و نیمه حضوری و دوره های پایه داوطلبی از آموزش کمک های اولیه جمعیت هلال احمر بهره می برند عنوان کرد: علاوه بر این تعداد با اجرای طرح دادرس(دانش آموزان آماده در روزهای سخت) که از سال 91 و به همت سازمان جوانان جمعیت هلال احمر آغاز شده است، سالانه بیش از 300 هزار نفر از دانش آموزان نیز از این آموزشها بهره مند شده اند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر افزود: در مرحله اجرای آزمایشی آموزش آمادگی در مخاطرات(طرح خادم)، طی 2 سال گذشته در سراسر کشور به بیش از 270 هزار نفر به صورت غیر حضوری و به حدود 500 هزار خانوار به صورت حضوری این آموزش ها ارائه شده است.

وی به مصوبه هیات دولت در زمینه تکلیف هلال احمر برای تدوین طرح جامع آموزش همگانی مقابله با حوادث و تعیین نقش سازمانها و دستگاه های اجرایی  اشاره کرد و یادآور شد: تفاهم نامه هلال احمر با ستاد کل نیروهای مسلح یکی از اقدامات مهم در راستای این مصوبه به شمار می آید و تفاهم نامه های مشابه با سایر دستگاه های اجرایی نیز در دستور کار قرار دارد.

شایان ذکر است امیر سرلشگر رحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سیدمحمد بطحایی وزیر اموزش و پرورش، سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی و....از جمله شرکت کنندگان در سومین جلسه شورای‌عالی سیاستگذاری قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح بودند که از این نمایشگاه بازدید کردند . در این نمایشگاه علاوه بر جمعیت هلال احمر، نهادهای دیگری همچون وزارت دفاع، ارتش، سپاه، ناجا، ستاد کل نیروهای مسلح و برخی وزارتخانه ها همچون صنعت، معدن و تجارت، علوم و تحقیقات، اموزش و پرورش و جهاد کشاورزی نیز  دستاوردهای خود در امر مهارت اموزی کارکنان وظیفه را به نمایش گذاشتند.


١٢:٣١ - سه شنبه ١٠ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ١٠٩٨٢٦    /    تعداد نمایش : ٢٦٠٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج