پنج شنبه ٠٦ تير
 


  چاپ        ارسال به دوست

به‌مناسبت 5 دی، روز ایمنی در برابر زلزله و کاهخش اثرات بلایای طبیعی

کاهش هزینه‌های انسانی بلایا با تا‌ب‌آوری جامعه

دکتر احمد سلطانی، سرپرست معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر| 28سپتامبر 2018 زلزله‌ای به بزرگی 7.5 ریشتر استان مرکزی سولاوسی را لرزاند که منجر به سونامی و رانش زمین، تخریب فراوان و از بین رفتن زندگی هزاران نفر از ساکنان منطقه شد. بنا بر گزارش آژانس مدیریت بحران اندونزی، بیش از 2 هزار نفر در این فاجعه کشته شدند و 4400 نفر هم به شدت مجروح شدند. حدود یک و نیم میلیون نفر در استان مرکزی سولاوسی تحت تاثیر این سانحه قرار گرفتند. 68هزار منزل مسکونی آسیب جدی دید و یا به کلی تخریب شد و صدها هزار نفر پس از این فاجعه هنوز آواره هستند.

تنها پس از چند روز، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد طی پیامی به مناسبت 13 اکتبر، روز جهانی کاهش خطر بلایای طبیعی اعلام کرد که وقوع این زمین‌لرزه مخرب  تنها چند روز پیش از این روز جهانی، فوریت نیاز به تاب‌آوری و آگاهی از خطرات را به همه یادآوری می‌کند.

زلزله 21 آبان سال گذشته استان کرمانشاه هم منجر به کشته‌شدن نزدیک به 620 نفر، آسیب دیدگی نزدیک به یک هزار و 386 نفر و آوارگی ده‌ها هزار نفر از مردم شد. این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و حدود 100 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیده اند. علاوه بر آن کشور ایران، در فهرست کشورهای بلاخیز  و لرزه خیز دنیا جاگرفته است که پتانسیل بالایی از بحران‌ها را در خود دارد.

این آمارنشانگر این است که همه بلایا هزینه‌های انسانی فراوانی برجا می‌گذارند. همه ساله میلیون‌ها نفر از مردم به دلیل وقوع زمین‌لرزه و بحران‌های آب و هوایی آواره می‌شوند و خانه و شغل خود را از دست می‌دهند. هر چند طبق گزارش‌های سازمان ملل متحد هنوز هم بعضی کشورها حاضر نیستند گزارش‌های آماری خود اعم از تلفات یک بحران را ارائه دهند که خود مساله‌ای مهم برای پیشگیری از یک بحران به‌شمار می‌رود و عدم ارائه آن تبعات جبران ناپذیری در پی دارد.

برآورد تلفات وخسارات اقتصادی یک زلزله و یا یک بحران می‌تواند مقامات یک دولت را به فعالیت بیشتر به منظور دستیابی به اهداف هفت‌گانه چارچوب سندای (كاهش معني دار مرگ مير در سوانح در جهان، كاهش معني دار تعداد مردم در معرض آسيب، كاهش خسارت‌هاي اقتصادي متناسب با توليد ناخالص داخلي ، كاهش معني دار خسارت به تاسيسات زير بنايي و خدمت رساني پايه (شامل تاسيسات آموزشي و بهداشتي)، افزايش تعداد كشورها و ملت‌هاي داراي راهبردهاي محلي كاهش خطر بلایا تا سال ٢٠٢٠، توسعه همكاري‌هاي بين المللي، افزايش دسترسي و توسعه سامانه‌هاي هشدار پيش هنگام مخاطرات مختلف و چندگانه و سامانه هاي برآورد و اطلاع رساني خطر بلایا) سوق دهد. کاهش خسارات و تلفات اقتصادی یک بحران می‌تواند نقش مهمی در تغییر شیوه زندگی مردم ایفا کرده و به ریشه‌کن کردن فقر کمک کند.

امسال پنجم دی ماه، روز ملی (ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی) را فرصتی مغتنم شمردیم تا در این روز، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره چند ده هزارهموطن قربانی فاجعه تلخ زلزله بم در پنجم دی ماه 1382، زمینه ارتقای آگاهی عمومی و شاخص‌های ایمنی در برابر زمین لرزه در کشور را فراهم کنیم و با کاهش خسارات اقتصادی هر بحران، زمینه را برای پیشگیری از بحران، کاهش خطرپذیری بلایای طبیعی ، افزایش تاب‌آوری و دستیابی به چارجوب سندای فراهم کنیم.


١٢:١٦ - شنبه ٨ دی ١٣٩٧    /    عدد : ١١١٤٣٩    /    تعداد نمایش : ١٠٤١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج