پنج شنبه ٠٥ ارديبهشت
برای مشاهده کتب جدید به قسمت (دانلود کتاب‌) مراجعه فرمایید
 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نخستین نشست هماهنگی و توسعه پژوهش های حوزه مدیریت بحران

نخستین نشست هماهنگی و توسعه پژوهش های حوزه مدیریت بحران به منظور هم افزایی مراکز تحقیقاتی فعال در حوادث و سوانح کشور عصر روز گذشته(دوشنبه) در ساختمان صلح جمعیت هلال احمر برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، دکتر احمد سلطانی؛ سرپرست معاونت آموزش پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر در این نشست با تشریح ساختار جمعیت هلال احمر بیان داشت سازمان امداد ونجات، جوانان، داوطلبان، معاونت های آموزش، پژوهش و فناوری، امور بین الملل و حقوق بشردوستانه، پشتیبانی، حقوقی و امور مجلس، بهداشت، درمان و توانبخشی و سازمان تدارکات پزشکی و شرکت صنایع نساجی هلال ایران از جمله بخش های مختلف جمعیت هلال احمر هستند که برای برطرف کردن نیازها در زمان عادی و همین طور در زمان بروز حوادث و سوانح فعالیت می کنند.

وی با اشاره به اینکه معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر به صورت تخصصی و آکادمیک برنامه ریزی، اعتبار سنجی و ارزیابی فعالیت های آموزشی در حوزه های عمومی و همگانی برای آحاد مردم و در کنار آن آموزش های تخصصی را به افرادی که در این جمعیت فعالیت می کنند و نیز هماهنگی، تسهیل و تصویب و انجام پروژه های پژوهشی و فناورانه را برعهده دارد.

شبکه گسترده جمعیت هلال احمر ظرفیت بزرگی برای فعالیت در حوزه پژوهش است
سرپرست معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه شبکه گسترده جمعیت هلال احمر ظرفیت بزرگی برای فعالیت در حوزه پژوهش است، تصریح کرد: جمعیت هلال احمر با تأسیس و اداره شعبه ، پایگاهها و خانه های هلال در سراسر کشور و حضور تمام قد در عملیات های پاسخ به سوانح، بستر مناسبی برای جمع آوری اطلاعات برای پژوهش ها که از اجزای اصلی و بسیار هزینه بر تحقیقات است را فراهم می کند.

سلطانی به اجرای طرح دادرس(دانش آموز آماده در مخاطرات) برای دانش آموزان پایه هشتم اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر جمعیت هلال احمر اجرای طرح دادرس برای دانش آموزان پایه هشتم را در دستور کار خود دارد و آموزش های امدادی لازم به این دانش آموزان به عنوان نمایندگان خانواده هایشان ارائه می شود.

استقبال وزارت آموزش و پرورش از اجرای طرح دادرس در مدارس
به گفته سرپرست معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر ، پس از وقوع آتش سوزی در یکی از مدارس استان سیستان و بلوچستان وزارت آموزش و پرورش همکاری بیشتر برای اجرای طرح دادرس نشان داد به علاوه لازم است در این زمینه محتوای آموزشی نیز برای دانش آموزان سطوح مختلف به منظور تدریس در مدارس تولید شود.

وی با بیان اینکه با تامین زیرساخت های لازم، لایه اطلاعاتی زیادی در حال جمع آوری در مراکز کنترل و هماهنگی استانها است که از این طریق داده های کاملی از حوادث به وقوع پیوسته در کشور به دست آمده است، عنوان کرد: علاوه بر این، سامانه اطلاعات جامع DMIS می تواند مورد استفاده پژوهشگران قرار بگیرد.

انجام ۱۲۰ طرح پژوهشی از سوی هلال احمر
سلطانی به اجرای طرح های پژوهشی مورد نیاز جمعیت برای اجرای بهینه وظایف خود در کشور اشاره کرد و افزود: از سال ۹۱ تاکنون ۱۲۰ طرح پژوهشی در جمعیت هلال احمر اجرا شده است که از این تعداد ۹۰ طرح در تهران و ۳۰ طرح در استان ها به مرحله اجرا در آمده است.

وی به راه اندازی ۲ مرکز تحقیقاتی با عناوین تاب آوری در بلایا و مدیریت سلامت در تجمعات انبوه در هفته آینده اشاره و خاطرنشان کرد: موافقت اصولی راه اندازی ۲ مرکز تحقیقاتی از وزارت بهداشت اخذ شده بود که طی هفته آینده این ۲ مرکز راه اندازی و عملیاتی می شوند.

لازم به ذکر است، استقبال از مشارکت بین بخشی، حمایت و هدایت پروژه های دانشجویان دکترا در موضوعات مورد نیاز جمعیت، حمایت از استارت آپ های مرتبط، تولید مقالات علمی و کتب تخصصی، محوریت و میزبانی شبکه پژوهشهای حوزه مدیریت بحران در دو فیلد ملی و بین المللی، از جمله پیشنهادات جمعیت هلال احمر در تعاملات بین حوزه ای مدعوین بیان شد.


١٥:١٢ - سه شنبه ٩ بهمن ١٣٩٧    /    عدد : ١١٢٠٥٣    /    تعداد نمایش : ٣٦٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج