چهارشنبه ٢٦ تير
 


  چاپ        ارسال به دوست

افتتاح طرح آموزشی کمک های اولیه و آشنایی با مخاطرات به سربازان وظیفه

 

مراسم افتتاحیه طرح های آموزشی کمک های اولیه و آشنایی و آمادگی در برابر مخاطرات صبح امروز با حضور فرمانده قرارگاه مهارت‌آموزی سربازان ستاد کل نیروهای مسلح و سرپرست معاونت آموزش، پژوهش و فناوری اطلاعات جمعیت هلال احمر برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ این مراسم با حضور سردار سرتیپ مهدی فرهی فرمانده قرارگاه مهارت‌آموزی سربازان ستاد کل نیروهای مسلح و دکتر سلطانی، سرپرست معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر و برخی دیگر از فرماندهان نظامی و انتظامی و مدیران دو مجموعه در مرکز آموزشی شهید خضرایی نیروی هوایی کشور برگزار شد.

بنا بر این گزارش، سردار مهدی فرهی در این مراسم که به مناسبت فرارسیدن دهه مبارک فجر و سالروز انقلاب شکوهمند اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: سالانه ۴۰۰ هزار سرباز گواهینامه خدمت سربازی می گیرند که ۴۵ درصد از این عزیزان دارای تحصیلات دانشگاهی بوده و چشم انداز ما این است که این میزان، به ۵۰ درصد در آینده نزدیک می رسد.

سردار فرهی با بیان اینکه سربازان از نظر سن، در اوج جوانی و قدرت یادگیری هستند، تاکید کرد: این ویژگی ها، سربازان را به یکی از ظرفیت ها و سرمایه های اصلی کشور تبدیل می کند که از راهکارهای ارتقای بهره وری از این ثروت و سرمایه عظیم نیروی انسانی، مهارت آموزی سربازان است.

فرمانده قرارگاه مهارت‌آموزی سربازان نیروهای مسلح با اشاره به اینکه ارتقای سطح مهارت ها، هم در دوران خدمت و هم پس از آن کارایی دارد، اضافه کرد: اگر تمام سربازانی که از خدمت ترخیص می شوند علاوه بر گواهینامه پایان خدمت سربازی، دارای گواهینامه مهارت آموزی هم باشند، سالانه ۴۰۰ هزار نفر وارد جامعه می شوند که دارای مهارت های آموزشی و تجربه فعالیت در حوزه های تخصصی هستند و با جرات و جسارت می توانند به بازار کار وارد شوند چرا که با مدرک تحصیلی و علم نافع  فرصت کار بیشتری برای سربازان فراهم می شود.

سردار فرهی افزود: به این منظور، مهارت آموزی سربازان در دو سطح پیش از خدمت و بدو خدمت، در دستور کار قرارگاه مهارت‌آموزی سربازان نیروهای مسلح قرار گرفت که سربازان مهارت های پیش از خدمت خود را در سامانه سربازماهر اعلام می کنند و بر اساس مهارت های اعلام شده، در دوران سربازی امتیازهایی خواهند داشت.

وی اظهار کرد: کسب این مهارت ها، کمک می کند که سربازان علاوه بر مهارت های نظری، دارای مهارت های عملی پیش از ورود به خدمت سربازی نیز باشند بنابراین، ورودی سربازان ما غنی خواهد بود. گام بعدی، آموزش مهارت ها به سربازان وظیفه در دوران خدمت و آموزش بدو خدمت است که این مهارت ها قبل از توزیع سربازان در یگان ها، در دوره دو ماهه آموزشی سربازان و در ۵۰ پادگان آموزشی نیروهای مسلح در سطح کشور ارائه خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از مناسب ترین دوره های مهارت آموزی در دوره دو ماهه آموزشی سربازان، کسب مهارت های امداد و نجات است، افزود: ارائه این مهارت ها با هدایت دکتر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر و انعقاد تفاهم نامه با هلال احمر انجام و مقرر شده سالانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار سرباز وظیفه مهارت های لازم در امداد و کمک های اولیه را کسب کنند.

فرمانده قرارگاه مهارت‌آموزی سربازان ستاد کل نیروهای مسلح، گواهینامه امداد و کمک های اولیه هلال احمر را یک گواهینامه بین المللی آموزشی در این زمینه عنوان و از رئیس و دیگر مسئولان جمعیت هلال احمر برای مشارکت در ارتقای سطح مهارت های سربازان وظیفه، تقدیر و تشکر کرد.

بنا بر این گزارش، دکتر احمد سلطانی، سرپرست معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر هم در نشستی با حضور مدعوین ارشد این مراسم با تبریک فرارسیدن ایام الله دهه فجر و تسلیت ایام فاطمیه، به محدودیت های آموزش به سربازان از جمله حجم مطالب آموزشی و فرصت کوتاه دوره آموزشی سربازان، اشاره و خاطرنشان کرد: برای ارتقای کیفیت آموزش امداد و کمک های اولیه به سربازان، دوره ۸ ساعته مقرر، به ۳۰ ساعت افزایش یافت.

وی با تاکید بر اینکه کسب مهارت آمادگی در برابر سوانح، نیاز هر فرد در جامعه و همچنین ظرفیت سازی برای مدیریت بحران در کشور به حساب می آید، اظهار کرد: پیشگیری و کاهش مخاطرات، بالطبع تاب آوری و توانمند سازی افراد جامعه را در پی دارد و کمک می کند در حوادث و بحران ها افراد آموزش دیده، کمتر آسیب ببینند و این توان را داشته باشند تا زمان رسیدن امدادگران، خود، خانواده و اطرافیانشان را نجات دهند.

سرپرست معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر در پایان با اشاره به اینکه هلال احمر برای آموزش های پس از خدمت سربازان هم سرمایه گذاری می کند، ابراز امیدواری کرد که ارتباط سربازان با جمعیت برای دریافت آموزش های تکمیلی امداد و نجات، در دوران پس از سربازی نیز حفظ شود.

وی با بیان اینکه تجربه نشان می دهد که سربازان و نیروهای مسلح اولین گروههایی هستند که در صحنه حوادث و سوانح حاضر می شوند لذا آموزش این گروه از اولویت خاصی برخوردار است، اعلام کرد: جمعیت هلال احمر آمادگی دارد تا به خانواده کادر نیروهای مسلح در کنار کارکنان وظیفه در شهرک های مسکونی نیز آموزش امداد و کمک های اولیه را ارائه دهد.

در این مراسم به سه نفر از سربازان شرکت کننده در اولین دوره آموزش امداد و کمک های اولیه سربازان وظیفه که حائز عنوان نمونه شدند، لوح تقدیر اهدا شد.


٠٩:٤٠ - دوشنبه ١٥ بهمن ١٣٩٧    /    عدد : ١١٢١٦٢    /    تعداد نمایش : ٩٠٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج