چهارشنبه ٠١ خرداد
برای مشاهده کتب جدید به قسمت (دانلود کتاب‌) مراجعه فرمایید
 


  چاپ        ارسال به دوست

هلال احمر وارد حوزه علمی مدیریت بحران می شود

احمد سلطانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، اظهار داشت: همانطور که این جمعیت در پاسخگویی به حوادث و سوانح باید هماهنگ با دیگر سازمان ها بوده و با همراهی و مشارکت آنان و ذینفعان می تواند مثمرثمر باشد، در امر پژوهش نیز که مبنای تصمیم گیری ها است، باید با تکیه بر توان و خرد جمعی و مشارکت گروه های مختلف علمی و پژوهشی و به صورت بین رشته ای وارد این حوزه شود.
سرپرست معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر تصریح کرد: در حال حاضر نیاز به تولید علم و شواهد برای تصمیم ‌گیری‌های مؤثر، این جمعیت را به‌ سوی تشکیل مراکز تحقیقاتی برده است چرا که ظرفیت بالای امروز جامعه ایران با وجود نخبگان و دانش ‌آموختگان حوزه بلایا، وجود حوادث و سوانح فراوان و همچنین تجربه بالا و غنی‌ از پاسخگویی این امکان را فراهم می ‌کند که در زمینه تولید علم و فناوری بتوانیم پیشگام باشیم و این مهم فقط با بهره ‌گیری از خرد جمعی نخبگان این حوزه میسر می شود.
وی گفت: شاید ایجاد شبکه ملی و در آینده‌ ای نه‌ چندان دور با توجه به ظرفیت بین ‌المللی بودن این ارگان شبکه ‌ای بین‌ المللی در حوزه تحقیقات مدیریت بحران بتواند چالش‌های مدیریت بحران در دنیای معاصر را برطرف کند و موجبات بالا بردن کیفیت خدمات سازمان‌های امدادی را فراهم آورد. همچنین می توانیم شاهد کاهش خطرات و سوانح مبتنی بر فعالیت علمی باشیم چرا که تصمیم‌ گیری مبتنی بر شواهد و اطلاعات می ‌تواند از هدررفت منابع در بحران ها پیشگیری کند.
سرپرست معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر یادآور شد: بعد از حادثه منا که یک حادثه در سطح بین المللی بود، تحقیقات نشان داد در این حوزه منابع علمی چندانی وجود ندارد؛ با توجه به وجود مراسمات فرهنگی، مذهبی، سیاسی و ورزشی فراوان نیاز به تولید علم برای اصلاح رفتار چه در بخش پاسخگویی و چه در بخش های پیشگیری محسوس است.
وی با بیان اینکه در ایجاد این دو حوزه سعی کرده ایم برنامه های قابل اجرایی را با استفاده از ظرفیت های درونی و ارتباطات علمی و بین المللی توسعه دهیم، افزود: حوادث و بحران ها همواره بخشی از تجربه انسانی از آغاز زندگی بشر بوده و در طول قرن ها، خطرات جدید نیز ظهور کرده که به بلایا و بحران های ناشی از آنها اضافه شده است.
سلطانی با اشاره به اینکه خطرات ناشی از توسعه مواد شیمیایی و رادیواکتیو و انواع و اقسام خطرات با پیچیدگی های جدید در حال ایجاد است و بلایای طبیعی همچون سیل و زلزله نیز وجود دارد، اظهار داشت: مقابله با این فرآیندها مستلزم آمادگی هایی با رویکرد مبتنی بر تجربه، دانش و آینده پژوهی است.
وی گفت: آمادگی بدون داشتن برنامه امری ناممکن و برنامه بدون پژوهش امری غیرمفید است. پژوهش در همه فرآیندهای مدیریت بحران شالوده ای برای ایجاد تصمیم های موثر و سازنده است. پژوهش نیز در دنیای امروز به مانند همه بخش های مدیریتی با توجه به پیچیدگی دنیای امروز نیازمند مدیریت مشارکتی است. مدیریتی که در سایه کار تیمی و هماهنگی بهترین دستاوردها را برای جامعه بشری داشته باشد و اگر پژوهش در فرآیند شبکه ای و مشارکتی شکل نگیرد، تصمیم های مبتنی بر آن نیز نمی تواند برای جامعه مشارکتی امروز مفید و موثر باشد.
سلطانی اظهار داشت: جمعیت هلال احمر با سابقه ای نزدیک به یک قرن یکی از موسسات قدیمی در حوزه تولید علم در مدیریت بحران است و دانش آموختگان آن نیز امروز در عرصه های مدیریت بحران کشور حضوری موثر دارند. تولیدات علمی این جمعیت در دو دهه اخیر و حتی بیشتر، این جمعیت را به عنوان یکی از پیشگامان عرصه تولید علم در حوزه مدیریت بحران کرده و فصل نامه های علمی پژوهشی و ایندکس شده در نمایه های معتبر جهانی، صدها عنوان کتاب تخصصی و همگانی و پژوهش های کاربردی در حوزه مدیریت بحران نام این جمعیت را همتراز با دانشگاه های کشور در تولید علم قرار داده است.
وی در خصوص مراکز تحقیقاتی هلال احمر گفت: این مراکز جدید، بر اساس برنامه پنج ساله جمعیت هلال احمر و مبتنی بر اسناد بالادستی به ویژه برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور در حوزه تاب آوری در سوانح و حوادث و همچنین برای تبدیل شدن هلال احمر به قطب علمی و فناوری در حوزه مدیریت سلامت در تجمعات انبوه با توجه به نوپا بودن این بخش از حوزه مدیریت بحران فعالیت خواهند داشت.
سلطانی توضیح داد: در این مراکز تحقیقاتی سعی شده است با توجه به ظرفیت های داخلی جمعیت هلال احمر، استفاده از نخبگان علمی و همچنین هماهنگی با مراکز تحقیقاتی مشابه، برنامه ای مدون و مبتنی بر نیاز جامعه پیش بینی شود.
سرپرست معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر، اضافه کرد: از سویی دیگر ایجاد مرکز تحقیقات تاب آوری در بلایا، در راستای تکلیف دولت به جمعیت هلال احمر در حوزه تاب آوری در بلایا است. هدف از ایجاد این مرکز رفع شکاف بین تولید علم و عمل است و از آنجایی که جمعیت هلال احمر در حال حاضر در حوزه تاب آوری و آموزش همگانی وظیفه ای خطیر دارد، ایجاد این مرکز با محوریت جمعیت هلال احمر می تواند کمک شایانی به انجام درست کارها بر پایه اصول علمی در این حوزه کند.


٢٢:٣٠ - سه شنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٧    /    عدد : ١١٢٣٩٩    /    تعداد نمایش : ٦٠٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج