چهارشنبه ٢٦ تير
 


  چاپ        ارسال به دوست

نیم نگاهی به نخستین رویداد استارت­‌‌‌‌‌‌آپی هلال احمر/ همه ایده ها به شتابدهنده متصل شدند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هلال احمر؛ این رویداد با حضور ۷۷۴ ایده آغاز به کار کرد که پس از داوری اولیه ۲۱۱ ایده به مرحله نیمه نهایی راه یافتند. پس از برگزاری جلساتی برای پردازش ایده ها با مدرسان این حوزه ۳۵ تیم موفق به مرحله نهایی راه یافتند. این ایده ها توسط تیم های استارت‌­آپی برای تولید محتوی هایی در حوزه امداد و نجات بود که در نهایت همه تیم های شرکت کننده به ارگان های مرتبط (شتابدهنده) حوزه خود معرفی شدند تا به پردازش و تجاری سازی طرح خود بپردازند.

اما این ایده‌ها چیستند؟

سامانه پزشکی از راه دور

سامانه پزشکی از راه دور یک پلت فورم است. این ایده به روستاهای دورافتاده که دسترسی به خدمات پزشکی ندارند کمک می کند تا بتوانند از راه دور از خدمات پزشکی بهره مند شوند. این طرح با همکاری بیمارستان های سینا، لاله، بقیت الله و مرکز طبی کودکان به صورت پایلوت در حال اجرا است.

کاوشگر نجات

کاوشگر نجات پهپادی است که به تیم نجات کمک می کند تا با جدیدترین تکنولوژی ها به صحنه حادثه برود. این پهپاد مجهز به دوربین پیشرفته است که شرایط محیطی را برای امدادگران نمایش می دهد و در مواقع حساس قابلیت حمل وسایل اضطراری را به مناطق صعب العبور دارد. این تیم شامل ۱۵ نفر متخصص آیتی است که هزینه برای تجاری سازی این طرح ۷۰۰ میلیون تومان برآورد شده است.

توزیع اقلام اضطراری

در زلزله سال ۹۶ کرمانشاه ۷۰۰۰چادر بیشتر از تعداد خانوارهای ساکن در کرمانشاه توزیع شده این مسئله ایده اصلی طرح بود. توسط اپلیکیشن توزیع اقلام اضطراری اطلاعات خانوار ثبت می شود و در مواقع ضروری براساس این اطلاعات تجهیزات و اقلام امدادی به سرپرستان خانوار تحویل می شود.

جعبه خنک کننده دارو

داروهای ام اس، تالاسمی و بیماری های خاص باید در شرایط دمایی خاص نگه داری شوند. این مسئله ایده اصلی جعبه خنک کننده دارو بود، این جعبه به وسیله سنسورهای خورشیدی سرمایش مورد نیاز دارو و تجهیزات پزشکی را تامین می کند و فرآیندی مانند یخچال دارد. این باکس با قیمت ۶۰۰هزار تومان به فروش میرسد و هزینه تولید آن ۳۰۰هزار تومان است. این ایده و در صورت تجاری سازی فراگیری ۲۸ درصد جمعیت ایران را دارد.

اورژانس هوشمند

اپلیکیشن اورژانس هوشمند با بررسی شرایط زیستی صاحب تلفن در شرایط حساس به صورت اتومات به اورژانس مکان و شرایط فرد را اطلاع می دهد. این اپلیکیشن دارای مشابه های خارجی نیز است و رقبای قوی در سطح بین الملل دارد و پهنای باند آن ۱۷ماه ارزیابی شده است.

کوآکوپتر

سقوط هواپیمای دنا و پروازهای متعدد برای جستجوی لاشه هواپیما اورژانس هوشمند را تشکیل داد. کوآکوپتر از نام سار که پرنده ای تیز پرواز است گرفته شده است و سرعت پروازی بالایی دارد و چشم اتاق عملیات است. دروبین این ایده در ارتفاع ۹۸ کیلومتری با کیفیت ۵۰مگاپیکسل تصویربرداری می کند. این وسیله قابلیت عملیاتی برای هلال احمر، صلیب سرخ، آبخیزداری و… را دارد که با مسافت ۶۰ کیلومتری قابلیت کنترل دارد و این میزان با قرار دادن کنترلرهای دیگر در مسیر نیز افزایش می یابد.

ساعت مچی

ساعت مچی یک ساعت امدادی دارای چی پی اس است. در مواقع ضروری و شرایط بحران این ساعت مکان افراد حادثه دیده را به ارگان های امدادی اطلاع می دهد. این ساعت مشابه بین المللی دارد و در شرایط بحران کمک بسزایی به نجات فرد می کند. این ساعت امکان افزایش قابلیت ها را نیز دارد و هزینه تولید داخلی آن قابل مقایسه با ورژن بین المللی آن نیست.

ربات امدادگر فطروس

تیم سرخ اندیشان ایده ربات امدادگر فطروس را ارائه دادند. تجربه استفاده از ربات امدادگر در حادثه پلاسکو اتفاق افتاد و این ربات می توانست از مکان های تنگ و تاریک عبور کند و وضعیت داخل مجراها را به امدادگران نشان دهد. این ربات قابلیت جستجوی علائم حیایتی افراد را در زیر آوار را دارد و سود فروش ۵۰ ربات ۱۸۰ میلیون تومان است.

تویوپ هوشمند نجات

تویوپ هوشمند نجات، مثلثی از جنس پی وی سی است که روی اضلاع چراغ هایی تعبیه شده است. ناجی و غریق می توانند از طریق کنترل از را ه دور کنترل تویوپ را در دست بگیرند و سرعت طرح اولیه در حال حاضر ۲۰ متر در سه دقیقه است. برآورد هزینه ساخت این تویوپ نسبت به نمونه های مشابه بسیار کمتر و شرایط نگه داری آن آسانتر است.

سیل بند فوری

این طرح از الیاف گونی تشکیل شده است و نیاز به پر کردن ندارد. سیل بندها قبل از استفاده  ۷۰ گرم وزن دارد که به وسیله آب در مدت ۳ دقیقه به ۳۰ کیلوگرم تغییر حجم و وزن می دهد. این محصول قابلیت اجرایی شدن در سپاه، ‌ارتش و هلال احمر را دارد.

کارت هوشمند

ناهماهنگی های سازمان ها در زلزله کرمانشاه، توزیع نامناسب و بیش از حد اقلام باعث شد که ایده اولیه این طرح شکل بگیرد. تنها رقیب داخلی این طرح دفترچه اقلام امدادی است. این طرح به صورت الکترونیک مشخص می کند که سرپرست خانواده کیست و چه اقلامی را به چه تعدادی دریافت کرده است. رهگیری فرد از طریق کد ملی صورت می گیرد این در حالی است که افراد به وسیله های دفترچه های امدادی چندین بار اقلام را دریافت کنند.

بازی واکنش سریع

این بازی سه محیط سیل، زلزله و آتش سوزی را برای بازیکن شبیه سازی می کند و از او می خواهد که با ابزارهای در اختیار از بحران خارج شود. ابزار بسیار ساده  در نظر گفته شده است که با شرایط طبیعی حادثه مطابقت داشته باشد و در شرایط اضطراری بتواند بهترین عکس العمل را از خود نشان دهد. این اپلیکیشن دارای اتاق گفتگو است و بازیکنان می توانند در مواقع لزوم با هم بازی هم ها یا مشاوران مشورت کنند. در این بازی شرایطی محیا شده است که انتشارات دانش آموزی بتوانند تبلیغات خود را در سایت قرار دهندو هزینه این طرح از این طریق تامین می شود.

اسکان موقت

اسکان موقت بعد از اسکان اضطراری که دقیقا پس از حادثه اتفاق می افتد انجام می شود. در حالت طبیعی کانکس های تولید شده حجیم و گرانتر از این طرح هستند. این کانکس ها تاشو هستند و قابلیت جابجایی آسان را دارند. دو کانکس قدیمی روی تریلر جای می گیرد این در حالی است که ۱۲ کانکس تاشو با تریلر جابجا می شود. این کانکس ها با قیمت تقریبی ۲۰ میلیون تومان تولید می شود.

داگو

داگو به زبان محلی خوزستان یعنی مادر بگو، ایده ابتدایی این طرح براساس امدادگرانی ایجاد شد که سر صحنه حادثه می روند و با مشکلات روحی پس از اولین برخورد با صدوم مواجه می شوند این کابوس ذهنی ایده اصلی تولید این اپلیکیشن شد که مشاوران و روانشناسان را به امدادگران وصل می کند.

ریش سفید

در مواقع بحران همیشه با توزیع ناعادلانه کالاها مواجه هستیم که این توزیع ناعادلانه به دلیل عدم شناسایی دقیق افراد است. برای برطرف کردن این مشکل ریش سفید طراحی شد تا به وسیله ریش سفیدهای محله ها این فرآیند به درستی انجام شود و مشکل توزیع چند مرتبه ای کالاها را نداشته باشیم.


١٤:٢٥ - يکشنبه ١٥ ارديبهشت ١٣٩٨    /    عدد : ١١٣٦٨٩    /    تعداد نمایش : ٣١٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج