دوشنبه ٢٥ شهريور
 


  چاپ        ارسال به دوست

توسعه همکاری‌های جمعیت هلال‌احمر و جهاد دانشگاهی

صبح امروز و در یک نشست دوجانبه،‌ جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و جهاد دانشگاهی تفاهم‌نامه همکاری مشترک امضا کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، نشست هم اندیشی و امضای تفاهم نامه میان جمعیت هلال احمر و جهاد دانشگاهی با حضور روسای دو نهاد صبح امروز در ساختمان صلح برگزار شد.

در این نشست دکتر علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر و دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی و همچنین تعدادی از مدیران ارشد دو نهاد حضور داشتند و ظرفیت‌های مشترک طرفین برای همکاری تبیین شد.

دکتر علی اصغر پیوندی در این جلسه با یادآوری چهار اصل بنیادین در جمعیت هلال احمر، گفت: کاهش آلام و مشکلات بشری فارغ از نژاد، دین، رنگ، قوم و مذهب یکی از این اصول است. تکریم و افزایش حرمت انسان ها، ارتقای سلامت مردم و همین طور ترویج روحیه صلح و دوستی بین مردم و ملل دیگر سایر اصولی است که ما در تمام فعالیت ها آن را دنبال می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت های جمعیت هلال احمر طیف گسترده ای را شامل می شود افزود: جمعیت هلال احمر واحدها و سازمان های متعددی دارد و با سابقه ۹۷ ساله اعتبار و سرمایه اجتماعی خوبی میان مردم فراهم کرده است. ما این افتخار را داریم که در لحظات خوش و ناخوش در کنار مردم و خدمتگذار آنها باشیم.

رییس جمعیت هلال احمر همچنبن با اشاره به ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی گفت: جهاد دانشگاهی ثمره انقلاب است که در دانشگاه شکل گرفته و ارگان توانمندی است که بسیاری از مشکلات فرهنگی، اجتماعی ، علمی و درمانی کشور را به دوش می‌کشد. امیدوارم با توجه به بسترهای مشترکی که وجود دارد بتوانیم از ظرفیت ها برای ارتقای توانمندی های دو طرف در راستای رفع اصولی تر و علمی تر نیازهای مردم بهره ببریم. امیدوارم امضای این تفاهم نامه نقطه عطفی برای فعالیت بهتر، موثرتر و منطقی تر میان جهاد دانشگاهی و جمعیت هلال احمر باشد.

تدوین دوره‌های کاربردی در جهاد دانشگاهی

در این نشست معاون آموزشی جهاد دانشگاهی با تشریح فعالیت های جهاد دانشگاهی در زمینه های آموزشی و علمی-کاربردی گفت: ما می توانیم در زمینه تدوین دوره های کاربردی و تخصصی، راه اندازی مرکز آموزش های مختلف، آموزش توانبخشی و ارائه خدمات اجتماعی و همچنین حوزه توانمند سازی کانون های دانش آموزشی و دانشجویی همیار هلال همکاری کنیم.

وی اضافه کرد: همکاری مشترک در زمینه تولید داروهای نو ترکیب از دیگر بخش هایی است که با وجود موسسه رویان و پژوهشگاه ابن سینا در جهاد دانشگاهی و همین طور وجود کارخانه ای در جمعیت هلال احمر که می تواند دارو تولید کند می توان در مورد این موضوع همکاری کرد.

همچنین در این نشست، دکتر حسین کلانتری، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه آموزش جهاددانشگاهی  گفت: همکاری جهاد دانشگاهی و هلال احمر مدتی است که شروع شده و یکی از کارهای خوبی که صورت گرفته راه اندازی مرکز نوباوه رویش است. می توانیم از این همکاری مشترک در حوزه پزشکی و ناباروری، بازساختی سلول درمانی، سرطان پستان و زخم های مزمن که از مشکلات کشور از داشته باشیم. در این زمینه دانش خوبی در کشور داریم که می توانیم برای کاهش آلام بیماران استفاده کنیم.

کلانتری با اشاره به ظرفیت سها جمعیت هلال احمر گفت: از این ظرفیت خوب می توانیم در حوزه زیست فناوری و داروهای نو ترکیب، آنتی بادی، سرم و واکسن بهره ببریم.

در ادامه این نشست مدیران جمعیت هلال احمر نیز به تشریح فعالیت ها و ظرفیت های فعالیت مشترک پرداختند.

همکاری‌های هلال احمر و جهاد دانشگاهی

دکتر احمد سلطانی معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر نیز به ظرفیت های مشترک که قابلیت همکاری های فی ما بین را دارد اشاره کرد و گفت: ماهیت فعالیت های بین رشته ای معاونت آموزش و همین طور جهاد دانشگاهی می تواند مبنای فعالیت مشترک باشد. همچنین ما در تلاش برای استفاده هر چه بیشتر از فناوری های روز در ماموریت های جمعیت هلال احمر هستیم و از همین رو در کنار ایجاد دو مرکز تحقیقات تخصص تاب آوری در حوادث و بلایا و مدیریت سلامت در تجمعات انبوه، مرکز فناوری را هم در معاونت راه اندازی کرده ایم.

سلطانی با اشاره به فعالیت این معاونت در حوزه آموزش عالی گفت: فعالیت ما در زمینه آموزش عالی پیشینه ۵۵ ساله دارد و یکی از مراکز علمی مرجع در حوزه مدیریت بحران بودیم. هنوز هم چشم امید بسیاری از دانشجویان که قصد دارند در حوزه امداد و سوانح تحصیل کنند به جمعیت هلال احمر است. از طرف دیگر با توجه به وظیفه میدانی که در زمینه بحران در اختیار ما قرار گرفته سازمان دیگری این آموزش ها را ارائه نمی کند و امیدواریم با همکاری مشترک بتوانیم در این زمینه فعالیتی را آغاز کنیم.

تلاش برای هم‌افزایی 

پس از ارائه توضیحات طرفین و تبیین ظرفیت های جدید همکاری مشترک، دکتر پیوندی با تاکید بر پتانسیل مناسب دو نهاد گفت: تولید داروهای نوترکیب و گیاهی یکی از مواردی است که جهاد دانشگاهی ظرفیت آن را دارد و ما هم زمینه فعالیت داریم و با وجود این دو عامل می توان هم افزایی مناسبی ایجاد کرد.

پیوندی همچنین بر ضرورت همکاری در زمینه فناوری ها و استارتاپ ها و به کارگیری آن در ماموریت های جمعیت هلال احمر تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد تا از ظرفیت های جهاد دانشگاهی در این زمینه بهره مناسب برده شود.


١١:١٠ - چهارشنبه ١ خرداد ١٣٩٨    /    عدد : ١١٤٠٥٤    /    تعداد نمایش : ١٩٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج