يکشنبه ٠٣ تير
برای مشاهده کتب جدید به قسمت (دانلود کتاب‌) مراجعه فرمایید
 


  چاپ        ارسال به دوست

دوره بازآموزی مربیان «دادرس» برای کمک به آموزش طرح «خادم»

متحد برای خدمت

مرضیه باغستانی| محققان با انجام تحقیق گسترده درباره کاهش آسیب‎های گوناگون در سطح جوامع مختلف به این نتیجه رسیده‎اند که با افزایش آگاهی میان افراد می‎توان اثرات مخرب هرحادثه را کاهش داد و عوارض آن را به حداقل رساند. یکی از موثرترین راه‎‎های افزایش آگاهی، انتقال مفاهیم ازطریق آموزش است که می‎توان با دسته‎بندی مخاطبین به اقتضای سن، میزان تحصیلات و سطح فعالیت، آموزش لازم را فراگرفته و در روزهای سخت یاریگر خود و اطرافیانشان باشند.
شاید بتوان یکی از اصلی‎ترین رسالت‎های جمعیت هلال‌احمر را آموزش امداد و کمک‎های اولیه به مخاطبان دانست که در سطوح مختلف در بدنه خود جای داده است تا نیروهای متخصصی تربیت کند. دراین راستا سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر با اجرای طرح ملی دادرس در مدارس، ویژه پایه هشتم و آموزش ٨ مهارت پایه به دانش‌آموزان، سعی دارد تا با نهادینه‌کردن مباحث مهم امدادی میان این قشر از جامعه، سطح معلومات علمی خانواده‎ها را بالا برده تا درمواقع بحران متحمل کمترین خسارات مادی و معنوی شویم. همچنین معاونت نوپای آموزش، پژوهش و فناوری هم پس از راه‌اندازی با اجرای طرح ملی «خادم» قصد دارد خانواده‎ها را برای مقابله با مخاطرات آماده کند و با ارایه آموزش‎های لازم میانگین آمادگی خانواده‎ها را افزایش و در نتیجه آن ضریب خطر جامعه را کاهش دهد.
جمعیت هلال احمر استان پهناور اصفهان با ٢٦ شعبه و دفتر نمایندگی که بخش اعظمی از جمعیت کشور را نیز فرا می‎گیرد، همواره سرآمد اجرای طرح‎ها بوده و کوشیده تا با ارایه بهترین آموزش‎ها از لحاظ کمی و کیفی همچنین بهره‎مندی ازبرترین متد آموزشی جامعه‎ای تاب‎آور و آگاه داشته باشد. یکی از این اقدامات که با حمایت خوب مدیرعامل جمعیت استان و همچنین همکاری معاونت امور جوانان و معاونت آموزش، پژوهش و فناوری اجرا شد، دوره «بازآموزی مربیان طرح دادرس استان اصفهان در راستای کمک به آموزش طرح خادم» بود.
مربیان جوان؛ همراهان همیشگی آموزش
معاون امورجوانان استان اصفهان با توجه به اهمیت فراگیری مباحث امدادی گفت: پس از آموزش موفق مربیان و مدیران مهدهای کودک سراسر استان، در راستای ارتقای توان امدادی مربیان طرح ملی دادرس، دوره بازآموزی و ساماندهی مربیان دادرس طی سه روز و ویژه سه گروه شامل رشته‌های مرتبط، گروه خواهران و گروه برادران به منظور مرور مطالب گذشته و افزایش توان مربیان همراه با کلاس مرور فنون تدریس و مباحث امدادی و همچنین اجرای پیش‌آزمون و پس‌آزمونی به صورت تستی و تشریحی برگزار شد. حیدرعلی خانبازی با اشاره به تعامل سازنده‎ با معاونت آموزش، پژوهش و فناوری گفت: سعی شد تا با تربیت بیش از ۸۰ مدرس و ارتقای سطح دادرس دربیش از ٥٠٠ مدرسه استان، همچنین معرفی اعضای جوان با رشته‎های مرتبط مسیر اجرای طرح‎های دادرس و خادم را هموارتر از گذشته کنیم.
ارتقای سطح مربیان؛ ارتقای سطح آموزش‎ها
سرپرست معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال‌احمر استان اصفهان گفت: با توجه به اجرایی‌شدن طرح ملی خانواده آماده درمخاطرات با ١٥ بخش، این دوستان پس از شرکت در دوره آموزشی تسهیلگران خادم به‌عنوان داوطلبین این طرح در سطح استان مشغول فعالیت شده و پس از ارزیابی سطح خانواده‎ها به آموزش امداد خواهند پرداخت. در گام بعدی نیز درصورت توانمندی و علاقه افراد، آموزش‎های تکمیلی برگزار خواهد شد تا ایشان به‌عنوان مربی آموزش همگانی به صورت مربی حضوری، غیرحضوری و نیمه‌حضوری کارگاه‎های آموزشی برگزار کنند. امیر جلالیان با اشاره به انگیزه خوب مربیان، همچنین سطح بالای نمرات در دو آزمون این دوره آموزشی افزود: با توجه به نظرسنجی از شرکت‎کنندگان و اساتید هر سه دوره، شاهد بازخورد مثبتی از این دوره‎های یک‌روزه بودیم و مربیان با حضور فعال و پویا درکلاس‎ها، با اشتیاق پیگیر ادامه آموزش‎ها بودند. وی درپایان با بیان این‌که با تمام توان و با بکارگیری مجرب‎ترین اساتید استان در راستای ثبات جایگاه مربیان میان دوحوزه همکاری شده، تصریح کرد: مربیان اگر بخواهند به‌عنوان مربی طرح دادرس، داوطلبین طرح خادم همچنین مربی آموزش همگانی ایفای نقش داشته باشند، باید ضمن مطالعه منابع به‌روز‎، توان علمی و عملی خود را افزایش دهند تا مربیان خوب و موثری درآموزش باشند. این تعامل در دومعاونت آموزش، پژوهش و فناوری و معاونت امورجوانان اصفهان باب خیری خواهد شد تا ما بتوانیم چتر آموزش را درسطح دادرس، آموزش همگانی و طرح خادم در سطح استان با کیفیت بیشتر بگسترانیم.
شیوه انتقال صحیح آموزه‎های امدادی؛ از مهم‌ترین نکات دوره
بهنام محمدي دانشجوي کارشناسي امداد و سوانح است و با سابقه ١٠ساله خود درجمعیت هلال‌احمر به ويژه دربرنامه‎های سازمان جوانان، طرح‎های گوناگونی را تجربه کرده است که هرکدام به نحو موثری درجايگاه خود می‏‎داند. او که با توجه به رشته‎اش در روز اول این کارگاه‎های بازآموزی حضور داشته، می‎گوید: در کارگاه آموزشی ویژه طرح ملی خادم شرکت کردم تا بتوانم به صورت تخصصی‎، گام موثری در راستای تحقق شعار «هرخانواده ایرانی؛ يک امدادگر» بردارم.
محمدی که وجود یک نشانی در سرشت خود را عامل خدمتش به هر انسانی می‎خواند و با اشاره به کیفیت کارگاه یک‌روزه می‎گوید: پس از شرکت درکلاس روش‎های تدریس و مرور نکات و فنون آموزش در نیمروز صبح، به بارش فکری و تبادل اطلاعات در عصر پرداختیم و از این طریق مطالب زیادی ردوبدل کردیم.
فراگیری مطالب به‌روز؛ عامل پیشرفت طرح‎ها
الهام عادلی کارشناس تربیت بدنی و یکی از اعضای فعال سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر در استان اصفهان است که از ١١سال پیش با هدف خدمت و فعالیت داوطلبانه و گذراندن دوره آموزش امداد و کمک‎های اولیه وارد این جمعیت شده و همکاری شایسته‎ای در اجرای طرح‎های سازمان درشهرستان اصفهان داشته است، طرح دادرس را طرحی متفاوت می‎داند و درمورد حضورش در دوره بازآموزی خواهران می‎گوید: با توجه به این‌که مطالب امدادی مرتبا درحال تغییرات است و درطرح دادرس مخاطبین ویژه‎ای داریم، پس‌ نیاز است چنین دوره‎هایی برگزار شود تا هم اطلاعاتمان به‌روز شود و هم از تجارب یکدیگر بهره‌مند شویم.
عادلی که به‌عنوان کادر اجرایی در برنامه‎های مختلف نیز مشارکت داشته و اکنون به‌عنوان مربی طرح دادرس مشغول فعالیت می‎باشد، معتقد است؛ چنین دوره‎هایی سبب افزایش معلومات مربیان شده و به‌تبع آن اطلاعات فراگیران نیز بیشتر خواهد شد. وی با اشاره به کیفیت دوره آموزشی و ابراز خرسندی از حضورش دراین دوره افزود: زحمات اساتید که در آن مقطع کوتاه زمانی مطالب مفید و به‌روزی مطرح کردند، شایسته و قابل تقدیر است اما اگر زمان بیشتری داشتیم و نتیجه این بازآموزی دوچندان می‌شد که جا دارد از تلاش ارزنده تمامی عوامل اجرایی این برنامه که فرصتی برای یادگیری فراهم کردند، قدردانی کنم.
آموزش امداد و کمک‎های اولیه؛ روشی برای جذب اعضا
مسعود شمس که از‌ سال ۹۲ درجمعیت هلال‌احمر حضور فعال دارد و در دوره برادران حضور داشته، طرح دادرس را طرحی بسیار کارآمد می‎داند و معتقد است؛ برگزاری این دوره با حضور اساتید مجرب، علاوه بر تعیین سطح مربیان، کمک شایانی نیز به ارتقای سطح ایشان کرد. این جوان ٢١ساله که خود نیز ازطریق دوره مقدماتی آموزش امداد و کمک‎های اولیه جذب جمعیت هلال‌احمر شده است، می‎گوید: با آموزش به نوجوانان هم می‎توانیم آنها را جذب هلال‌احمر کنیم و مهم‌تر از آن، به امید روزی که هیچ‌کس بی‌مدد نماند، باعث ارتقای توان امدادی کشور در برخورد با مخاطرات احتمالی می‎شویم.
هلال‌احمر درخدمت آموزش همگانی امداد و کمک‎های اولیه
کارگروه امدادونجات و آموزش همگانی در ستاد مدیریت بحران که جمعیت هلال‌احمر عهده‎دار هدایت آن است، حاکی از مسئولیت سنگین این نهاد مردمی در آموزش مباحث امدادی است. چه این آموزش درسطح دادرسان مدارس باشد، چه خانواده‏های آماده درمخاطرات و نجاتگران همیشه درصحنه پایگاه‎های جاده‎ای! هدف مهم طرح‎ها با رعایت مرزها و محدودیت‎ها حتی در شیوه مربیگری و انتقال مطالب و مفاهیم خود، این است که مخاطبشان با انجام اقداماتی بتوانند دامنه خسارات ناشی از سوانح را کاهش داده‌ یا به طورکلی خود را از گزند خطر دور نگه دارند. تعامل بالای دومعاونت آموزش و جوانان استان اصفهان نمونه‎ای کوچک از هم‎افزایی‎های درون جمعیتی است تا با افزایش تعداد مربیان طرح دادرس، یکسان‎سازی آموزش‎ها و توانمندسازی بیش ازپیش علمی، امدادی و همچنین فراگیری بهتر روش‎های تدریس و بکارگیری ایشان در راستای طرح‎های آموزش محور همچون خادم و آموزش به تمامی ملت شریف ایران‌زمین به فراخور مخاطب هرطرح، گام موثری در ساخت جامعه‎ای ایمن و تاب‌آور برداریم.


٠١:١٨ - يکشنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٥    /    عدد : ٩٦٦١٣    /    تعداد نمایش : ٦٩٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج