پنج شنبه ٠٦ ارديبهشت
برای مشاهده کتب جدید به قسمت (دانلود کتاب‌) مراجعه فرمایید
 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر اعلام کرد:

حضور به موقع و موثر هلال احمر در حوادث طبیعی مانع شکل گیری بحران انسان ساخت سیاسی/ واژه "گذشت" فلسفه فعالیت های هلال احمر است/ هلال احمری ها منافع گروهی را بر نفع شخصی ترجیح می دهند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، دکتر سیدحمید جمال الدینی؛ معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر در مراسم تکریم مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قزوین و معارفه سرپرست جمعیت هلال احمر این استان با بیان اینکه استان قزوین قریب یک میلیون و 300 هزار نفر جمعیت دارد و بیش از 350 هزار خانوار در این استان سکونت دارند، اظهار داشت: توزیع جمعیت شهری، تنوع در جایگاه‌های مختلف و همچنین قدمت تاریخی استان قزوین باعث شده تا موقعیت استراتژیک قزوین حساس باشد؛ به علاوه به گفته مدیریت بحران استان قزوین از 33 حادثه طبیعی 26 حادثه در استان قزوین وجود دارد.

وی به تاریخچه وقوع سیل در استان قزوین اشاره کرد و افزود: در قرن 18 میلادی سیلی عظیم در استان قزوین به وقوع پیوست که منجر به آسیب دیدگی بیش از سه هزار خانوار شده است.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر با بیان اینکه در حال حاضر 1.58 درصد جمعیت کشور در استان قزوین ساکن هستند اما در ارائه خدمات امدادی و ماموریت های امداد و نجات قزوین دارای رتبه یازدهم است و 3.5 درصد از ماموریت های سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر به این استان اختصاص دارد. 

به گفته وی، خوشبختانه در سال گذشته با کاهش 6 درصدی ماموریت های امداد و نجات در حوزه ترافیک و کاهش 26 تا 28 درصدی عملیات رهاسازی در حوادث مواجه بوده ایم که این بیانگر کاهش شدت حادثه در استان است و این مهم نشان از تاثیر نقش پیشگیری در حوادث است که بخشی از آن می تواند آموزش باشد.

افزایش 58درصدی ماموریت های امدادی در برف و کولاک استان قزوین

دکتر جمال الدینی با تاکید بر تاثیر نقش هلال احمر در کاهش حوادث و سوانح در کشور، تصریح کرد: استان قزوین در کاهش حوادث ترافیکی و انجام عملیات رهاسازی دچار کاهش شده است در مقابل این استان با افزایش 58 درصدی انجام ماموریت ها در حوادث اقلیمی شامل برف و کولاک و سیل بوده است و این به دلیل تغییرات آب و هوایی است که بخشی از ماموریت های هلال احمر را تغییر می دهد.

وی به تنوع ارائه خدمات از سوی جمعیت هلال احمر در استان قزوین اشاره کرد و افزود: عمده ماموریت‌های استان قزوین مربوط به حوادث ترافیکی (63درصد) است که امیدواریم این عدد به قدری کاهش پیدا کند که نیازی به حضور امدادگران در حوادث و سوانح نباشد.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه مجمع نمایندگان استان قزوین در مجلس شورای اسلامی، همچنین استاندار، نماینده ولی فقیه و تمامی افرادی که با هلال احمر در ارتباط هستند به عنوان ظرفیت های شناخته شده این جمعیت در استان شناخته می شوند، افزد: هلال احمر نهادی بی طرف است و در عین بی طرفی به هموطنان خدمات ارائه می دهند.

وی به ارائه خدمات و کمک های امدادی امدادگران و نجاتگران هلال احمر در هنگام بروز حوادث و سوانح با حفظ بی طرفی اشاره کرد و ادامه داد: در هنگام کمک کردن به هموطنان در زمان بروز حوادث به نژاد، زبان و سمت و سوی سیاسی افراد توجه نمی کند.

جمال الدینی با تاکید بر اینکه میزان آمادگی مردم در برابر سوانح و حوادث 9.3 دهم درصد از 100 است، بیان کرد: براساس فعالیت های تحقیقاتی در سال 90 در 29 روستای استان زنجان، شاخص های مدیریت ریسک از حد متوسط رو به پایین بود.

وی درباره جوانانی که وارد هلال احمر می شوند و بر اساس انگیزه های شخصی و دلی فعالیت می کنند، گفت: جوانان هلال احمری بدون در نظر گرفتن مسائل مالی فعالیت می کنند و نشان دادن آرم هلال احمر را به نشان دادن چهره خود در عکس ها و تصاویر ترجیح می دهند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر با اشاره به اقامه نماز شب جوانان هلال احمری در پایگاه های هلال احمر اشاره کرد و اظهارداشت: این اقدام جوانان هلال احمری شایسته تقدیر است و از جمله ارزش هایی است که ما در مجموعه خود داریم و باید به آن توجه کنیم.

وی به وقوع حوادث اقلیمی ناشی از تغییرات آب و هوایی در آستانه انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و اذعان داشت: حضور به هنگام و آماده جمعیت هلال احمر از وقوع بحران‌های انسان ساخت سیاسی در کشور جلوگیری کرد و کسی به این موضوع دقت نکرد که هر کدام از این حادثه های طبیعی که به وقوع پیوست از جمله سیل در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و بخشی از زنجان، بوشهر و سیستان و بلوچستان و همچنین وقوع زلزله در استان خراسان؛ هیچ کدام عاملی برای گروه های سیاسی برای استفاده و ایجاد ظرفیت برای بحران انسان ساخت سیاسی نکرد و این مهم با حضور به موقع و به هنگام نیروهای هلال احمر بر طرف شد.

به گفته جمال الدینی، اقدامات برخی از سازمان ها و ارگان ها در آستانه انتخابات به سوژه ای ملی تبدیل شد و بعضا تبدیل به بحران شد اما در حوادث طبیعی حضور هلال احمر مانع از بروز بحران شد و اینها همه ارزش هایی است که باید به آن همواره توجه کنیم.

هلال احمر مرکز ثقل نیاز نیازمندان و توان توانمندان است

معاون آموزش،پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر با بیان اینکه اصل مشورت براساس فرمان حضرت امیرالمومنین علی(ع) از اهمیت خاصی برخوردار است، تاکید کرد: تثبیت رویه دیگران هم از اهمیت خاصی برخوردار است و این بدان معناست که مدیر نباید رفتار گذشتگان خود را تخریب کند و هر انسانی که راه گذشتگان را تثبیت کرد و در این راه اصلاحاتی هم انجام داد، این فرد قطعا پایدار است چون حرکتش مزین به اخلاق است .

وی ادامه داد: پیشگامی در کارها و تسریع در امور مردم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.بخشی از اقشار آسیب پذیر شاید از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نران باشند، این نهاد باید برود و این دل نگرانی را مرتفع سازد تا این نگرانی تبدیل به زخم کهنه نشود و همواره دست نوازشگر هلال احمر بر روی سر افراد استوار و پایدار باشد.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه بایستی زمینه ای ایجاد شود که فرد ثروتمند نگران افراد کم بضاعت باشد و افراد کم بضاعت به حضور افراد ثروتمند افتخار کند، گفت: افتخار آن نیست که جامعه را به چند درصدی تقسیم بندی کنیم بلکه مهم این است که ما به مرکز ثقلی دست یابیم که در این مرکز گروه متوسط به بالای جامعه دغدغه گروه متوسط به بالای جامعه را داشته باشند و گروه متوسط به پایین جامعه هم بخشی از نگاهشان به آینده باشد.

وی ادامه داد: اگر ما توانستیم این این مسیر را طراحی کنیم که آن ها فقط به نیاز روزمره توجه نکنند و ثروتمندان هم فقط آینده را نبینند و به بخشی از نیاز اقشار آسیب پذیر جامعه توجه کنند؛ آن جامعه به جامعه ثبات می رسد و آن مدینه فاضله است و نقش هلال احمر و داوطلبان در این زمینه برجسته است.

دکتر جمال الدینی با بیان اینکه هلال احمر التیام بخش مردم است و هلال احمری ها روی منافع شخصی پا می گذارند برای دستیابی به منافع جمعیت هلال احمر و این مهم قابل تقدیر است ، یادآور شد: ما کمک می‌کنیم به نیازمندترین افراد در زمانی که بیشترین نیاز را دارند و با نقشه راهی که ترسیم میکنیم به این مهم دست پیدا کنیم.

وی درباره تغییر مدیرعامل استان قزوین، گفت: امیدواریم مدیرعامل جدید در کوتاه ترین زمان، برنانه ای را برای استان طراحی کند که در گام اول باید شاخص های وضع موجود ترسیم و طی یک زمانبدی مشخص برنامه ای برای ارتقای شاخص ها پیشنهاد شود. 

کاهش یک چهارم هزینه حوادث طبیعی و انسان ساخت با ارائه آموزش های همگانی

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت در ادامه با اشاره به طرح شعار "هر خانواده یک امدادگر" در سال های قبل در جمعیت گفت: اگر ما می خواستیم با اعتباراتی که هلال احمر در زمینه آموزش همگانی دارد، یک امدادگر تربیت کنیم باید حداقل 4 برابر هزینه آموزش امداد و کمک های اولیه هزینه کنیم. یعنی برای تربیت و آموزش هر فرد امدادگر باید حداقل 200 هزار تومان در نظر می گرفتیم در صورتی که طبق محاسبات ما بودجه آموزش، عدد رشد جمعیت هم نبود بنابراین، بیش از صد سال طول می کشید تا شعار هر خانواده یک امدادگر را محقق کنیم.

دکتر جمال الدینی با بیان اینکه ما برخی از شعار ها را مطرح کردیم اما زیرساخت آن را با عدد و رقم اعتبارات پیوست نداده بودیم، خاطرنشان کرد: در طرح خادم، کل شاخص ها در کنار هم قرار می گیرند و اطلاعات قابل ارزیابی است؛ سامانه آن در حال راه اندازی است و اطلاعات خانوارها درآن قرار می گیرد. بنابراین ما با آموزش و اجرای طرح خادم، حداقل یک چهارم هزینه حوادث طبیعی و انسان ساخت را کاهش می دهیم در واقع نزدیک به 10 تا 12 هزار میلیارد تومان می توانیم با آموزش امداد و کمک های اولیه کاهش بدهیم.

وی افزود: این رقم معادل اعتباری است که برای طرح تحول سلامت اختصاص پیدا کرده؛ در واقع اگر ما با آموزش سرمایه گذاری کنیم می توانیم بخش عمده ای از هزینه هایی که مردم در شرایط اضطرار به آن نیاز دارند پوشش دهیم.

اجرای برنامه 5 ساله هلال احمر در سال جاری با تاکید بر ارتقای پاسخگویی جمعیت

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه بخشی از 15 شاخص آمادگی خانوار، ماموریت مستقیم هلال احمر در اجرا است و، بخشی نگاه مدافعه گری مردم است، افزود: هلال احمر سعی می کند شاخص ها را به مردم آموزش دهد تا مردم با حق و حقوق خودشان آشنا شوند.

دکتر جمال الدینی اضافه کرد: جمعیت هلال احمر در خصوص اجزای سازه ای منزل، نقشی به جز مدافعه گری ندارد. ما می خواهیم در مردم ایجاد حساسیت کنیم که هنگام خرید ملک به موضوعات زیرساختی از جمله بودن در مسیر گسل یا رودخانه و یا اجزاء استحکام خانه توجه کنند، به سیستم اطفای حریق هم توجه کنند. قطعا کامل کردن سیستم اطفای حریق با هلال احمر نیست اما ما اعتقاد داریم اگر مردم اگر با حق سلامت و حق ایمنی خود آشنا شوند امکان سازش در حوزه ایمنی وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه برنامه 5 ساله جمعیت از امسال اجرا می شود، یکی از شاخض های برنامه 5 ساله و موضوعی که در برنامه ششم توسعه نیز به آن توجه شده است را ارتقای پاسخگویی جمعیت در حوادث و بلایا دانست.

جمال الدینی اظهار کرد: یکی از شاخص های آمادگی، بحث لجستیک یا امکانات پشتیبانی است. یک طرح ملی در حال بررسی است که ما به چه مقدار اقلام امدادی احتیاج داریم. جمعیت هلال احمر تا بدین لحظه دغدغه مردم را برای تامین اقلام امدادی در هنگام حوادث برطرف کرده است.

وی با تاکید بر اینکه برای کاهش 2500 میلیارد تومانی از هزینه حوادث طبیعی؛ نیاز به صرف سالانه 500تا800 میلیارد تومان سرمایه گذاری در بحث آموزش همگانی داریم افزود: این رقم معادل بخش قابل توجهی از بوده هلال احمر است اندازه کل بودجه جمعیت هلال احمر است و مشارکت خاص دولت، سازمان های مردم نهاد و بنگاه های اقتصادی برای تامین این اعتبارات ضروری است.

معاون آموزش پژوهش و فناوری جمعیت تاکید کرد: در طول سه سال اخیر اعتبارات آموزش در جمعیت هلال احمر تقریبا 10 برابر شده و بودجه ای که امسال در نظر گرفتیم نزدیک به 80 میلیارد تومان است.


١٠:١٦ - سه شنبه ١٦ خرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٩٩٢١٢    /    تعداد نمایش : ٩١٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج